Головна  →  Новини  →  22 травня 2020

Перша допомога потерпілому від пожеж

Пожежі виникають щодня і щогодини. Крім матеріальних збитків, вони нерідко завдають шкоди здоров'ю потерпілих від вогняної стихії людей. Якщо виконувати правила ПБ, ймовірність виникнення пожежі та кількість постраждалих на ньому зменшиться в рази.

Найпоширенішими видами патологічних станів постраждалих є отруєння чадним газом та опіки. Якщо негайно не надати їм першу допомогу ще до прибуття швидкої, все може закінчитися дуже плачевно.

Як допомогти людині, якщо він отруївся CO

Чадний газ не має ні запаху, ні кольору. Потрапляючи в організм людини, він викликає небезпечне для життя отруєння. Зрозуміти, що потерпілий під час пожежі чоловік отруївся чадним газом, можна тільки за такими симптомами: спочатку потерпілий починає відчувати біль в області скронь, слабкість, голова стає важкою; потім частішає пульс, шкіра червоніє; починають різко хворіти м'язи, з'являється запаморочення, сонливість, блювання; дихання перестає бути глибоким, людина втрачає свідомість, колір шкірного покриву набуває синюшного відтінку.

Якщо на цих етапах зазнав отруєння людині до приїзду швидкої допомоги негайно не надати першу допомогу, у нього з'являються судоми, відбувається зупинка серця і дихання. Щоб цього не сталося, слід надати хворому першу допомогу, яка полягає в наступних діях:

 • забезпечити доступ свіжого повітря;

 • перевірити, щоб не запав язик і в дихальні шляхи не потрапив сторонній предмет;

 • викликати швидку.

Лежати хворий повинен на рівній поверхні з піднятими ногами. Треба розтерти його тіло, особливо в області грудей. Після цього слід тепло укрити потерпілого. Якщо він без свідомості - дати понюхати нашатир. При блювоті повернути голову в бік, щоб хворий не задихнувся блювотними масами. Якщо людина не дихає - негайно приступити до проведення штучного дихання.

Що робити при термічних ушкодженнях шкірного покриву

Під час пожежі у знаходяться в його зоні людей під впливом високих температур нерідко виникають опіки. Наскільки серйозними будуть їх наслідки, залежить від своєчасності і правильності надання першої допомоги. Залежно від ступеня опіків визначено порядок дій першої допомоги.

При почервонінні шкірного покриву, супроводжуваному сильним болем, досить потримати піддався поразки ділянку під холодною проточною водою, поки не стихне біль.
 Якщо утворилися пухирі - слід накрити їх стерильною тугою пов'язкою, викликати швидку. До її приїзду забезпечити потерпілому рясне пиття.

У разі значних опіків треба забезпечити хворому доступ свіжого повітря і негайно викликати невідкладну допомогу. До її приїзду зробити наступні дії:

 • укутати хворого в простирадло,

 • накрити його ковдрою,

 • дати амідопірин або анальгін,

 • забезпечити рясне пиття.

 

Що ніколи не потрібно робити при сильних опіках:

 • обробляти шкіру спиртом або одеколоном (це викличе сильне печіння і біль);

 • проколювати утворені бульбашки (вони оберігають рану від інфекції);

 • змащувати шкіру жиром, зеленкою, міцним розчином марганцівки засипати порошками (це ускладнить подальше лікування);

 • зривати прилипли до місця опіку частини одягу, торкатися до нього руками (це призводить до проникнення інфекції);

 • дозволяти потерпілому самостійно рухатися (можливий шок);

 • поливати бульбашки і обвуглену шкіру водою.

Наскільки правильними і швидкими будуть дії людей, що надають першу допомогу отримав під час пожежі опіки або отруєння чадним газом людині, настільки вище ймовірність того, що неприємні наслідки будуть мінімальними.

 Але щоб не довелося стикатися з такими проблемами, краще не допускати їх виникнення. Для цього необхідно чітко виконувати ППБ, обладнати приміщення вогнегасниками та комплектуючими

За інформацією РУ ГУ ДСНС

Перейти до спискуВерсiя для друку