Головна  →  Новини  →  22 березня 2019

Сектор дільничних офіцерів поліції Оболонського управління поліції інформує

ПОЛІЦІЯ ЗАХИЩАЄ, ІНФОРМУЄ, РАДИТЬ 

Сектор дільничних офіцерів поліції Оболонського управління поліції інформує, що одним з пріоритетних напрямків роботи Національної поліції України є профілактика вчинення кримінальних правопорушень по відношенню до громадян та їх майна.

Кримінальна практика свідчить, що здебільшого зловмисники проникають у квартири чи домівки за відсутності господарів. Майже 60% таких крадіжок скоюється за наводкою. Тому дуже важливо, щоб злодії не знали, коли вас немає вдома, які цінності маєте у своєму помешканні. У більшості випадків “домушник” не забереться у квартиру, коли не буде переконаний, що господарі залишили її на тривалий час.

Отже, коли вирушаєте у відпустку, виїжджаєте до родичів, не кажітьпро це без потреби.                                                             Лише обмежене коло людей повинні знати, на який термін залишаєте помешкання.

Злодії, як правило, потрапляють до чужої квартири через вхідні і балконні двері, вікна та кватирки. Найбільш надійно - захистити домівку сигналізацією з підведенням до пульту централізованої охорони. Для її встановлення звертайтесь до Управління поліції охорони (0 800 502 220).

У квартирах, які були під охороною, крадіїв затримують у 99 відсотках. У тих випадках, коли злодії не були затримані, підрозділи охорони компенсували власнику квартири збитки від крадіжки. Якщо довіряєте сусідам, домовтеся з ними про спільну охорону домівки. Системи сигналізації ефективніші, коли мають автономне живлення.

Якщо ви тільки-но отримали квартиру у новому будинку, досвідчені криміналісти радять не квапитися з укріплюванням передніх дверей - це може викликати небажану цікавість сторонніх. Є кращий вихід. Не міняючи передніх, одразу ставте міцні другі двері. Вони повинні бути надійні і міцні, відкриватися тільки назовні. Петлі треба встановити так. щоб вони були заховані, інакше зловмисники можуть їх спиляти. Можна встановити цільнометалеві двері, але монтаж провести так, щоб злодії не могли підчепити їх ломом. Коли двері виготовлені з тонкого листового заліза, злочинці легко можуть відкрити їх як консервну банку. То ж зміцніть такі двері додатковим захистом. Приклейте зсередини на сталевий лист епоксидною смолою плитку або листок нержавіючої сталі. Надійно, коли вхідні двері мають два замки. Один, так би мовити, для повсякденного використання, інший - серйозніший. Надійні плоско-сувальні та італійські (вони ж помпові) замки.

Вікна та балконні двері необхідно оснастити металевими ґратами. Особливо це стосується помешкань першого і останнього поверхів і тих, до вікон яких підведені пожежні драбини, висять гілки дерев і тому подібне. Щоб уберегти такі квартири від серйозних злодіїв, до решіток також треба підвести сигналізацію.

Кримінальна практика свідчить, що квартирні злодії мають звичку розвідувати місце майбутнього злочину. За найменшої підозри щодо сторонньої людини, яка цілими днями без діла тиняється біля вашого будинку, повідомте свого дільничного офіцера поліції або зателефонуйте до чергової частини управління поліції.

Як квартирні крадії вибирають помешкання-жертви? Початківці такого профілю здебільшого працюють методом "продзвонювання". З дев'ятої години ранку, коли господарі на роботі, по черзі дзвонять в усі помешкання, вламуючись до тих, в яких ніхто не відповідає. Інколи ми самі допомагаємо злодіям розгледіти, що робиться в нашій домівці - не заслоняємо фіранками вікна, крізь які можна розгледіти обстановку в помешканні. І ще - надзвичайно важливо, не розголошувати яка побутова техніка, цінні речі є у вас вдома. Не запрошуйте у гості будь-кого. Про це повинні пам'ятати й ваші діти.

Коли до вашої квартири під певним приводом ("дезинфекція" , "слюсар", "встановлення кабельного телебачення", "працівник відділу соціального захисту" і т.і.) прийде навідник, то, навіть на хвилину впустивши його на поріг, даєте змогу оцінити "принаду" помешкання, систему засуву і наявність сигналізації. Ваш ворог - непомірна довірливість.

Значно зменшує вірогідність квартирної крадіжки присутність у помешканні собаки. Можна встановити й автономну сигналізацію. Допомагає імітація присутності в помешканні господарів - підключення до таймерів освітлення, телевізор, магнітофон та інші електричні прилади, які за завчасу закладеною програмою вмикатимуться на певний проміжок часу.

Проникнути у помешкання в присутності мешканців злочинці можуть тільки тоді, коли господарі надто безпечні і відчиняють будь-кому. Така легковажність тепер може дорого коштувати. Повідомляйте у поліцію про всіх підозрілих візитерів. Намагайтеся запам'ятати тих, хто виносить речі з чийогось помешкання, прикмети підозрілих осіб, номер автомашини, марку та інформуйте про це працівників поліції.

Відмовляйтеся від пропозиції незнайомців (особливо осіб циганської національності), які хочуть поворожити у вашій квартирі, перепеленяти дитину, напитися води, дати ліків і тому подібне. Як правило, такі відвідини завершуються крадіжками. Якщо відвідувач вам не знайомий і відрекомендувався представником якої-небудь служби, до якої ви не зверталися, не знімаючи з дверей ланцюжка, перевірте його посвідчення. Коли виникли сумніви, зателефонуйте у службу, попросіть його зайти іншим разом, зверніться у поліцію, покличте на допомогу сусідів.

Запам'ятайте: зовсім не оригінальне ховати від злодіїв коштовності у сервізах, гроші в книгах чи білизні. Великі суми валюти надійно тримати в банківській установі. Обов'язково майте записані номери цінної апаратури, зробіть маркування особливо цінних речей.

Щоб уникнути грабунку, треба бути особливо обережним при спілкуванні з незнайомцями. Ні в якому разі не відчиняйте їм двері. Найбільш надійним захистом від пограбування квартири є встановлення кнопки тривожної сигналізації з підключенням до пульту централізованої охорони. Реагують на такий сигнал наряди поліції, які спеціально підготовлені і у своєму арсеналі мають вогнепальну зброю, спецзасоби та засоби індивідуального захисту. Натиснути на кнопку тривожної сигналізації можна ще до нападу на помешкання, а також під час ізоляції злочинцями господарів квартири у санвузлах та інших приміщеннях. Зверніть увагу, що під час спілкування власника квартири зі зловмисниками "через двері" важко зорієнтуватися в тому, варто впускати чи ні тих, хто прийшов. З цією метою встановіть переговорні пристрої.

 

ЩО ТРЕБА РОБИТИ, АБИ ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КВАРТИРНОЇ КРАДІЖКИ? 

* Не запрошуйте сторонніх, незнайомих вам людей у квартиру, особливо для розпивання спиртних напоїв. Злочинці можуть домішати в алкоголь, який принесли з собою, препарати снотворної дії.

* Не повідомляйте домашньої адреси та телефону стороннім без потреби.

* Коли даєте оголошення про продаж цінних речей, не вказуйте час вашої відсутності у квартирі.

* Не зберігайте ключі від квартири разом із документами. Не чіпайте до них чогось такого, що вказувало б на вашу домашню адресу. Загубивши ключі, негайно замініть замки, а також зміцніть двері додатковими засувами. Не залишайте ключі під килимками, у поштових скриньках і т.п. Як тільки-но виявите щось негаразд із замками, в яких хтось встиг покопирсатися, роблячи більше всього відбитки, терміново необхідно вжити попереджувальні заходи.

* Нагромаджування кореспонденції у поштовій скриньці може вказати на вашу тривалу відсутність. Домовтеся із сусідами чи родичами, аби вони забирали пошту під час вашої тривалої відсутності.

* Зачиняйте вікна і кватирки, особливо, коли мешкаєте на першому поверсі або у квартирах, розміщених поблизу пожежних драбин, прибудов і т.п.

* Застрахуйте власне майно на випадок крадіжки.

* Не відчиняйте двері, не з'ясувавши хто саме до вас прийшов. Вхідні двері обов'язково повинні бути обладнані вічком та дверним ланцюжком. Не можна відразу впускати тих, хто навіть у поліцейській формі, коли ви не викликали працівників поліції. З'ясуйте, з якого він відділу поліції, телефон чергового, обов'язково вимагайте документ, що засвідчує особу.

* Не застосовуйте для охорони власної квартири засобів, які заздалегідь можуть спричинити важкі наслідки: підведення електроструму, встановлення вибухового пристрою і т.п. Адже можете згідно із законом понести відповідальність після того, як це спрацює.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ВАС ОБІКРАЛИ? 

Ви повернулися додому і виявили зламаними або відчиненими вхідні двері. У такому випадку рекомендуємо:

* не заходити у квартиру;

* звернутися за допомогою до сусідів;

* терміново викликати поліцію телефоном або використати для цього кнопку "виклик диспетчера" у кабіні ліфта;

* наглядайте за квартирою до приїзду працівників поліції. Коли побачите злочинців і не маєте змоги їх затримати, запам'ятайте їхні прикмети, одяг, марку, номер і колір автомашини, в якому напрямку вони від'їхали.

 

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ПОГРАБУВАННЯ ?

У вечірній чи нічний час, повертаючись додому, у вас чи ваших знайомих з рук вирвали сумочку, зірвали з голови хутрову шапку, вдарили важким предметом по голові і почистили кишені або у під'їзд будинку зірвали сережки і ще безліч подібних випадків, як це не прикро, нині не рідкість. Працівники поліції роблять чимало, щоб протистояти напливу таких злочинів, але панацеї від подібного поки що немає.

 У вечірній час посилено патрулювання вулиць обласного центру і кожен може звернутися за допомогою до працівника поліції у критичній ситуації. І все-таки потерпілі розплачуються за власну легковажність і довірливість, сприяючи скоєнню таких кримінальних злочині. Отож варто постійно дотримуватися рекомендацій, з допомогою яких можне перешкодити зловмиснику вчинити злочин.

Насамперед уникайте безлюдних, неосвітлених місць. У пізню пору краще ходити там, де більший рух автотранспорту, є перехожі. Тримайтесь у такий час ближче до тротуару і йдіть назустріч руху транспорту. Коли бачите, що до вас наближається група агресивних підлітків, краще перейти на інший бік вулиці. Адже від раптового нападу вберегтися надзвичайно важко. Ряд нападів грабіжники роблять тільки на жінок, щоб вирвати у них сумочку. У вечірній час треба носити її на ремінці через плече, притискаючи під пахвою.

Коли на вас напали, голосно кличте на допомогу. Коли бачите, що грабунку вам не уникнути і ви не можете чинити надійного опору злочинцеві, віддайте те, що у вас вимагають. При цьому все-таю зверніть увагу на особливі прикмети злочинців і повідомте про все у поліцію.

Намагайтеся не виходити ввечері на вулицю у нетверезому стані Не заводьте у такий час випадкових знайомств, особливо коли вам пропонують випивку. Не розказуйте незнайомцям те, що повинні знаті тільки друзі та родичі. Не запрошуйте невідомого до власної квартири;

не показуйте, де мешкаєте. Інколи цим можуть скористатися. Сідаючи у таксі чи випадковий автомобіль, зверніть увагу на його номерний знак. Не показуйте водію, що у вас в гаманці значна сума грошей. Взагалі увечері не ходіть поодинці. Коли все-таки треба пізно повертатися, зателефонуйте рідним чи знайомим, щоб вони зустріли вас у під'їзді, поблизу будинку чи на зупинці.

Коли все ж таки у безлюдному місці ви натрапили на групу молодиків і бачите, що ті шукають "привід" , щоб зачепити вас, не давайте себе спровокувати. Уникайте необдуманих кроків чи зневажливих висловлювань на адресу хуліганів. Залишайтеся спокійним, об'єктивним і по можливості холоднокровним. Краще виглядати боягузом в очах такої зграї, яка прагне пригод і явно має перевагу, ніж бути побитим або пограбованим. Після такого випадку заявіть про злочинців у поліцію.

Існує безліч способів захисту від нападників на вулиці, в парку чи під'їзді. Найдоступніший засіб самооборони - аерозольні балончики, що містять речовини, які подразнюють очі і дихальні шляхи. Запам'ятайте, що час їхньої дії максимум 10-12 хвилин і що він взагалі не діє на тварин і вкрай слабо на людей, у котрих з певних причин (алкоголь, наркотики, індивідуальні особливості, психічні розлади) знижена чутливість до болю. Застосовувати такі засоби треба з урахуванням вітру і лише у великих приміщеннях. Не користуйтеся балончиком, скажімо, у ліфті. Запам'ятайте, що його можна застосувати лише на відстані двох метрів, враховуючи витягнуту руку. Захиститися можна і з допомогою газового револьвера.

Коли таких засобів захисту у вас немає, використовуйте ті, що під рукою. Наприклад, запалену сигарету, ручку або олівець, в'язку ключів, парасольку, щітку для волосся і т.п. Пам'ятайте, що ці засоби треба застосовувати ефективно, або не застосовувати зовсім. Все залежить від вашої позиції до тяжкого злочину.

 

Якщо незнайомець телефонує:  «АЛЛО, ВАШ СИН ПОТРАПИВДО ПОЛІЦІЇ!» - це не біда прийшла у вашу оселю,|дім| а  хитрість аферистів. Шахрайська схема  проста, та доситьефективна.

Зловмисник довільно набирає міський або мобільний номер телефону представившись працівником правоохоронних органів,  приголомшує жертву звісткою про те, що її син (чоловік, брат) щойно потрапивдо поліції за  наїзд, підріз, вбивство тощо. Називаються жахливі причини затримання родича, його тюремні перспективи на найближчі кілька років. Жертва, зрозуміло, впадає у стан| безпросвітної паніки. Цей психологічний прийом шахраїв дезорієнтує потерпілого, робить його слухняним і повністю|цілком| керованим. Люблячі родичі миттєво кинуться на виручку рідній людині, яка потрапила у біду.

Дуже важливий момент – шахраї телефонують у другій половині ночі; нормальні люди в цей час міцно сплять, а, це означає, що спросоння вони розуміють туго. Саме це й потрібно аферистам. Пригнічені  страшною звісткою батьки ретельно  виконують команди злодія. А він тим часом повідомляє, що питання взагалі-то можна «вирішити», однак коштує воно… (називає довільну суму у гривнях чи доларах, причому, чималу!) Також шахрай зазначає, що гроші необхідно перерахувати на мобільний телефон чи-то віддати готівкою, називає місце, де зустрінуть «гостинця», або повідомляє, щоб чекали кур'єра. Останнім часом задіюються таксисти.

Часу аферисти відводять мало, тому родичі панікують, боячись не встигнути владнати питання. Після кожного сеансу зв'язку телефон відключається, а через певний час зловмисник знов з’являється у мережі| з наступними інструкціями.

Панікуючи, людина не здатна мислити тверезо. В більшості випадків жертви приходить до тями, коли кошти вже передані до рук  нічного шахрая. Тоді потерпілому спадає «світла» думка зателефонувати безпосередньо синові, і  з'ясовується, що останній у  доброму здоров'ї, у безпеці, ні про яку халепу навіть не чув. Обдурені громадяни  - НАРЕШТІ! -   повідомляють про телефонний дзвінок незнайомця до поліції. Хоча це найперше і найголовніше, що потрібно зробити, абизахистити себе від банального «розводу» на гроші.

Як потрібно поводитися, аби не стати жертвою злодіїв?

- Вислухати афериста і погодитися віддати йому необхідну суму;

- коли він покладе слухавку негайно набрати номер того родича, який, нібито, в біді, і упевнитися, що з ним все гаразд (а це, повірте, так і є!!!);

- якщо з якихось причин син не відповідає, наберіть його друзів, подруг, начальників, і упевніться, що інформація лиходіїв не відповідає дійсності;

- негайно телефонуйте по спецлінії «102» до поліції і повідомляйте про дану подію. Отримавши від оператора «102» докладні інструкції, слідуйте їм;

- погоджуйтеся на зустріч, завіривши що гроші зібраніповизбирувати і ви готові розрахуватися. Поліція, яку ви заздалегідь попередили про зустріч, вже мчить на допомогу.

Пам’ятайте, аферисти є непоганими психологами, - знають «куди натиснути» і що сказати, аби«справавигоріла»; вони віртуозно грають на почуттях люблячих сердець.

І останнє: якщо рідні вам люди дійсно потрапили в неприємності і підозрюються у скоєнні злочину, нещасного випадку,  ДТП, співробітники поліції повідомлять про це в іншій формі, при цьому ОБОВ'ЯЗКОВО представляться, назвуть свою посаду і місце роботи. Родича при цьому ні за яких умов не відпустять до з'ясування всіх обставин і оформлення відповідних документів.

Сектор дільничних офіцерів поліції Оболонського управління поліції в місті Києві

Перейти до спискуВерсiя для друку