Зникнення безвісти за особливих обставин. Право на пенсію а разі втрати годувальника
Статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника. Пенсія нараховується незалежно від тривалості страхового стажу годувальника.
Ця норма закону передбачена для непрацездатних членів сім’ї особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин (відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин” (далі – Закон № 2505).
Відповідно до цього Закону, такий правовий статус набуває особа, що зникла безвісти за особливих обставин, якими вважаються:
-
збройний конфлікт,
-
воєнні дії,
-
тимчасова окупація частини території України,
-
надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
У порядку, передбаченому цим Законом, особа вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи. Відповідно цього ж порядку, особа вважається зниклою безвісти за особливих обставин до моменту припинення її розшуку.
Таким чином, для призначення даного виду пенсії, окрім загальних документів для призначення пенсії в разі втрати годувальника, додатково надаються:
-
інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (до його запровадження з Єдиного реєстру досудових розслідувань);
-
довідка (документи) військової частини або територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що містять відомості про обставини, за яких особа зникла безвісті.
Право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника у членів сім’ї особи, якій відповідно до Закону № 2505 надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві