Заступник прокурора району поінформував про стан законності та вжиті заходи по її зміцненню в Оболонському районі впродовж 2014 року
Доповідаючи на засіданні Колегії Оболонської райдержадміністрації, яка відбулась 25 лютого в приміщенні Оболонської РДА під головуванням очільника району Олександра Цибульщака, заступник прокурора Оболонського району м.Києва Справедливий Дмитро Олександрович поінформував присутніх про стан законності та вжиті заходи по її зміцненню в Оболонському районі м. Києва впродовж 2014 року
Прокуратурою Оболонського району м. Києва упродовж 2014 року вживались організаційно-практичні заходи щодо покращення криміногенної ситуації, реального усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення відшкодування завданої шкоди.
На виконання вимог ст. 10 Закону України «Про прокуратуру» під головуванням прокурора району проведено 3 координаційні та 2 міжвідомчі наради за участю керівників правоохоронних органів району та органів виконавчої влади і контролю.
Рішеннями вказаних нарад визначалися конкретні заходи, спрямовані на подолання негативної динаміки у злочинності та її структурі, посилення протидії її організованим формам, корупції, поновлення прав громадян та інтересів держави.
Динаміка та структура кримінальних правопорушень
Прокуратурою району у взаємодії з іншими правоохоронними органами, органами виконавчої влади і державного контролю вжито низку узгоджених заходів, спрямованих на підвищення ефективності протидії злочинності та корупції.
Разом з тим, відзначається тенденція до зростання злочинності.
Упродовж 12 місяців 2014 року до Журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події в Оболонському РУ ГУМВС України в м. Києві зареєстровано 53 301 заяву і повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, що на 11,5 % більше, ніж торік.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 13 892кримінальних провадження, що становить 26,1 % від кількості зареєстрованих до ЖЄО Оболонського РУ ГУМВС України в м. Києві.
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшилася кількість облікованих злочинів на 10 тис. населення (рівень злочинності), який становить 171,7 при минулорічному132,4.
При збільшенні загальної кількості вчинених злочинів на 29,7 % збільшилася кількість вчинених тяжких та особливо тяжких злочинів.
Як і минулого року, продовжується тенденція до зростання злочинів проти власності.
Збільшилося на 28 % вчинення крадіжок.
Водночас, не вдалося стабілізувати рівень вчинених грабежів, загальна їх кількість зросла на 36,4 %. У 2 рази більше зареєстровано вимагань та у 1,3 рази – розбоїв.
Загалом залишається стабільною кількість зареєстрованих злочинів проти життя та здоров’я особи. Менше скоєно умисних вбивств. Одночасно, збільшилася у 2 рази кількість спричинених тяжких тілесних ушкоджень та навмисних тілесних ушкоджень зі смертельними наслідками.
Значно зросла кількість фактів незаконного заволодіння транспортними засобами.
Дещо підвищилася якість протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. Число облікованих злочинів вказаної категорії збільшилося на 31,3 %.
Порівняно з минулим роком підвищилася ефективність роботи правоохоронців щодо викриття тяжких та особливо тяжких злочинів у сфері службової діяльності.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування, у т.ч. у формі процесуального керівництва
Ужито організаційно-практичних заходів щодо посилення прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування.
Здійснюючи нагляд за додержанням законів правоохоронними органами, прокурори вживали принципових заходів щодо скасування незаконних процесуальних рішень, притягнення винних у порушенні законів службових осіб до встановленої відповідальності.
За результатами проведеного досудового розслідування закінчено провадженням 88,4 % розпочатих у поточному році кримінальних проваджень. Однак, залишок кримінальних проваджень, у яких досудове розслідування не закінчено, залишається досить високим – 5 776.
До суду направлено 777 кримінальних проваджень. У структурі направлених до розгляд суду переважають провадження, у яких складено обвинувальний акт – 752. Досить активним є застосування інституту угод. Із числа кримінальних проваджень, направлених до суду з обвинувальними актами, 69 (або 9,2 %) – для розгляду питання щодо затвердження угоди про визнання винуватості та угоди про примирення.
Якість досудового розслідування в органах міліції потребує активізації. Незадовільним залишається стан відшкодування завданих злочинами збитків. Відшкодовано лише 7,3 млн. грн. або 45,7 % із 16,1 млн. грн. заподіяних злочинами збитків.
Прокурорами скасовано 230 незаконних і необґрунтованих постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень.
Одночасно, виявлено та внесено до ЄРДР відомості про 89 кримінальних правопорушень, які раніше не були обліковані. З числа укритих від обліку та внесених до ЄРДР 3 кримінальних провадження вже направлено до суду.
Процесуальними керівниками з метою активізації якості досудового розслідування надано 2 467 письмових вказівок.
Також, прокуратурою району внесено 39 документів прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 55 працівників міліції.
Слідчими податкової міліції упродовж 12 місяців 2014 року досудове розслідування здійснювалося у 112 кримінальних провадженнях.
За остаточними результатами досудового розслідування СУ ФР ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві закінчено розслідування у 71,3 % кримінальних проваджень.
Стан законності у сфері протидії корупції
Прокуратурою району спільно з іншими правоохоронними органами вжито низку організаційно-практичних заходів щодо реалізації антикорупційного законодавства.
Разом з тим, вжиті заходи не принесли очікуваних результатів. З боку працівників міліції роботу щодо протидії корупції послаблено. Відсутні актуальні кримінальні провадження про злочини, вчинені державними службовцями, а також у пріоритетних сферах.
Так, до суду скеровано 5 кримінальних проваджень щодо вчинення корупційних діянь.
Одночасно, упродовж 12 місяців 2014 року до суду скеровано тільки 1 протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, складений прокуратурою району. За матеріалами інших правоохоронних органів протоколи про адміністративні корупційні правопорушення до суду не направлялись.
Участь прокурорів у судовому розгляді кримінальних проваджень
За участю прокурорів судами розглянуто 845 кримінальних у першій інстанції, з питань застосування примусових заходів медичного і виховного характеру, звільнення від кримінальної відповідальності, пов’язаних з виконанням вироків.
Державне обвинувачення підтримано у 398 кримінальних провадженнях з постановленням вироків.
Стабільно високим залишається рівень апеляційного реагування на незаконні судові рішення, який становить 100%.
Нагляд за додержання і застосуванням законів
При здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів щодо захисту прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратурою району, станом на 26.10.2014 (до моменту набрання чинності окремими положеннями Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014), прийнято 131 постанову про проведення перевірки.
За результатами перевірок до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 35 кримінальних проваджень.
Із вжиттям заходів реагування розглянуто 114 подань, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 127 осіб, з яких 71 – органів державного контролю. Питома вага притягнутих до відповідальності працівників органів контролю становить 56,3 %.
За актами прокурорського реагування відшкодовано 27 132,0 тис. грн., з яких 1 725,0 тис. грн. – до бюджету.
Заявлено позовів на загальну суму 63 734,0 тис. грн.
Активно спрацьовано у сфері захисту трудових прав. Зокрема, зареєстровано 3 кримінальних провадження за факом умисної невиплати заробітної плати (на загальну суму 1 528,1 тис. грн.), 1 – за фактом грубого порушення трудового законодавства.
Разом з тим, упродовж поточного періоду 2014 року збільшено у понад 5 разів відшкодування у сфері паливно-енергетичного комплексу.
Проведені результативні перевірки у бюджетній сфері: зареєстровано 2 кримінальних провадження, внесено 10 подань, до відповідальності притягнуто 3 посадових осіб контролюючого органу (районного Держказначейства).
Проведені актуальні перевірки у сфері дотримання природоохоронного законодавства. Зокрема, за результатами перевірки законності використання коштів, передбачених на розчистку перепускних каналів системи озер Опечень, до Єдиного реєстру досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Крім того, проведено перевірку дотримання вимог законодавства посадовими особами Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Оболонського району м. Києва, за результатами якої встановлено зменшення площ зелених насаджень на території району. За результатами перевірки до КП УЗН Оболонського району м. Києва внесено подання, до відповідальності притягнуто 3 осіб.
На цей час, на виконання вимог п. 1 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, вживаються заходи, спрямовані на реорганізацію діяльності прокуратури району щодо здійснення функції нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадина або держави в суді.
Зокрема, прокуратурою району проведено перевірку щодо законності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при виплаті матеріального забезпечення за листками непрацездатності. За результатами проведеної перевірки встановлено, що невстановлені особи здійснили замах на заволодіння коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму 75 496,45 грн.шляхом подання до Фонду завідомо підробленого документу, тобто вчинили злочин, передбачений ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 190 КК України та ч. 4 ст. 358 КК України, у зв’язку з чим прокуратурою району прокуратурою району зареєстровано 2 кримінальних провадження.
На виконання представницьких повноважень прокуратурою району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Оболонському району м. Києва до Окружного адміністративного суду м. Києва подано 2 позовні заяви щодо стягнення заборгованості у розмірі 354 831 грн. по відшкодуванню коштів на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Крім того, прокуратурою району до Окружного адміністративного суду м. Києва підготовлено 3 позови в інтересах держави в особі ДПІ в Оболонському районі ГУ Державної фіскальної служби у м. Києві щодо стягнення з заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на суму понад 130 тис. грн.
Представництво інтересів громадян та держави в суді
Судами задоволено позовні вимоги прокурора на загальну суму 57 88,5 тис. грн., з них до бюджету – 4 742,1 тис. грн.
Сума за рішеннями, що набрали законної сили, становить 20 081,7 тис. грн. Постановлені за позовами прокурора судові рішення виконано на суму 40 351,0 тис. грн.
Активізовано роботу на пріоритетних напрямах. На захист інтересів держави задоволено 69 позовів на загальну суму 57 854,2 тис. грн.
У сфері оподаткування задоволено позовів на суму 4 424,0 тис. грн., з яких реально виконано на суму 950,0 тис. грн.
Захист прав і свобод дітей
Діяльність щодо захисту прав і свобод дітей. Позитивні тенденції мають місце у сфері ювенальної юстиції.
Спостерігається зменшення рівня злочинності серед неповнолітніх.
Так, за 12 місяців 2014 року зареєстровано 43 злочини, вчинені неповнолітніми, що на 20,4 % менше, ніж за 2013 рік (54).Разом з тим, збільшилася на 12,5 % кількість тяжких та особливо тяжких злочинів, вчинених неповнолітніми (9 проти 8 торік).
Не допущено вчинення неповнолітніми вбивств, зґвалтувань, умисних тяжких тілесних ушкоджень (2013 рік – 1), розбоїв, крадіжок з автомобілів (2013 рік – 3), шахрайств.
На рівні минулого року залишилася кількість вчинених неповнолітніми пограбувань (3).
Зменшилася на 10 % кількість вчинення неповнолітніми крадіжок (36 проти 40 у 2013 році), у тому числі:менше на 83,3 % кишенькових крадіжок (1 проти 6 у 2013 році);менше на 75,0 % крадіжок з квартир (3 проти 12 у 2013 році).
Зменшилася також кількість угонів транспортних засобів, вчинених неповнолітніми, на 66,7 % (1 проти 3 у 2013 році).
Кількість хуліганств залишається на рівні минулого року (1).
До суду скеровано 22 кримінальних провадження про злочини, вчинені неповнолітніми, з яких 2 – з угодами про визнання винуватості. Угоди про примирення у кримінальних провадженнях вказаної категорії не укладались. Прийнято рішення про закриття 10 кримінальних проваджень.
За 2014 рік за результатами судового розгляду кримінальних проваджень відносно неповнолітніх постановлено 4 обвинувальних вироки, по 5 провадженнях неповнолітніх звільнено від кримінальної відповідальності на підставі ухвали суду, по 1 провадженню до неповнолітнього, який вчинив кримінальне правопорушення, судом застосовано примусові заходи виховного характеру.
Також, у 2 випадках застосовано запобіжний захід у вигляді передачі під нагляд батьків (2013 рік – 1).
Крім того, проведено ряд результативних перевірок у сфері захисту прав і свобод дітей.
Всього, за результатами перевірок зареєстровано 4 кримінальних провадження, внесено 16 подань, до відповідальності притягнуто 15 осіб, у т.ч. 3 – органів державного контролю.
Вирішення звернень громадян
Питання розгляду звернень та особистого прийому є одним з важливих напрямів діяльності органів прокуратури і постійно перебуває на контролі у керівництва прокуратури району.
Упродовж 12 місяців 2014 року прокуратурою району вирішено по суті 1 320 звернень. За належністю до органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та державного контролю скеровано понад 50 % звернень.
Переважну більшість із вирішених становлять скарги з питань слідства і дізнання – 69,2 %, з питань нагляду за додержанням і застосуванням законів – 62 %. Решта звернень – з питань представництва інтересів громадян та держави в судах, законності вироків та інших судових рішень у кримінальних справах, охорони та використання земель, законності постанов у справах про адміністративні правопорушення, додержання законодавства при виконанні рішень судів.
Прокуратурою району задоволено 39 звернень, що у 1,5 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року. Із задоволених прокуратурою району звернень переважна більшість стосувалися питань нагляду за додержанням і застосуванням законів. Причинами цього є порушення з боку посадових осіб органів державної виконавчої влади та контролюючих органів.
На особистий прийом до прокуратури району звернулося 869 громадян.
Засоби масової інформації
Реалізовуючи принцип гласності, з метою запобігання злочинності, формування у суспільстві авторитету і довіри до органів прокуратури, прокуратурою району систематично висвітлювалися у засобах масової інформації результати своєї діяльності, які реально вплинули на поновлення прав громадян та захист інтересів держави, об’єктивно інформувалася громадськість про стан законності та правопорядку в державі і заходи до їх зміцнення.
За 12 місяців 2014 року здійснено 72 виступи у засобах масової інформації.
Активними були виступи в інформаційних агентствах – 29, мережі Інтернет – 19.
З урахуванням викладеного, питання взаємодії прокуратури району, правоохоронних органів та органів виконавчої влади щодо протидії злочинності, зміцнення законності та правопорядку потребує подальшої уваги та реалізації проведення спільних перевірок, обговорення їх результатів, розроблення та ефективного виконання скоординованих заходів.