Як у Києві зробити щеплення від COVID-19 підліткам: коротка інструкція з життя
Без черг і жодних непорозумінь можна зробити щеплення підліткам від коронавірусу. Звичайно, якщо отримати дозвіл на це від педіатра.
13 жовтня цього року Міністерство охорони здоров’я офіційно дозволило щепити від коронавірусу дітей від 12-ти років і тільки препаратом Комірнаті (виробництва Пфайзер). До цього отримати дозу вакцини підлітки могли лише у випадку, коли їм необхідно було їхати на міжнародні змагання чи конкурси за кордон, або за сімейними обставинами та особливими рекомендаціями.
«Охочих вакцинувати дітей не багато, але вони є. І, зважаючи на те, скільки у нас було хворих школярів ще тиждень-два тому, і те, яку високу „заразність“ має новий штам вірусу, то охоче підтримую батьків у бажанні захистити своїх рідних», — розповіла педіатр пані Ольга з однієї з амбулаторій сімейної медицини Святошинського району.
Лікарка зауважує цікавий нюанс, що усі, хто звернулися до неї по дозвіл на вакцинацію мали у повному порядку «форму №063» — офіційний документ, що містить перелік щеплень, які отримала дитина протягом часу спостереження.
Щеплення можна зробити у будь-якому центрі вакцинації, що розташований у медзакладах, або у МВЦ на лівому березі.
У пунктах, що діють у ТРЦ, ЦНАПах чи на ринку вакцинувати тих, кому нема 18-ти не беруться.
Після неймовірного ажіотажу зараз вакцинуватися можна без черг практично всюди. На вибір українці мають три вакцини, а днями у пункти надійде четвертий препарат — Модерна. Тож проблем із записом на «омріяний» препарат не виникає — кожен може обрати, той, який порадить сімейний лікар зважаючи на анамнез.
У HELSI можна вибрати місце, дату і час для вакцинації. Фото: Наталка МарківАле є нюанс, HELSI «сприймає» запис тільки від тих, хто старший 18-ти. А коли у сім’ї двоє чи більше підлітків, які хочуть відвідувати кафе і кінотеатри без супроводу дорослих, то щоб записатися їм потрібні два «поручителя», бо одна людина не може записатися на два щеплення поспіль в один день.
Важливо також, що уколи підліткам роблять тільки у присутності дорослих. Саме вони підписують дозволи — згоду на вакцинацію.
У МВЦ вакцинація проходить, як у швейцарському банку — чітко, злагоджено, уже й без черг. Десятки волонтерів допомагають відвідувачам знайти свій пункт, а також, наприклад, формують «шістки» для вакцинації Файзером (у одному флаконі шість доз, тож його відкривають тільки тоді, коли збереться група). Також помічники медиків нагадують людям, що щепилися про необхідність посидіти пів години у куточку зали — переконатися, що нема анафілактичного шоку після щеплення.
«Щодня на вакцинацію приходить по декілька десятків підлітків — не надто багато, але є. В основному це студенти, яким не виповнилося 18-ть або старшокласники. І, не відомо хто кого спонукав на цей вчинок — діти батьків чи батьки дітей», — сміється пані Людмила.
Молода лікарка чергує у МВЦ, і зауважує, що нарешті, медикам, які залучені до кампанії, стало спокійніше — кількість киян які хочуть зробити щеплення не зменшилася, але спало напруження. Ті, кому терміново треба було «по роботі» уже вакцинувалися.
До слова, у павільйоні №4 МВЦ працює пункт команди підтримки додатку «Дія». Тож у МВЦ людина отримує і вакцину, і сертифікат, яким може одразу ж користуватися.

«Ті, у кого є ID-картка, можуть самостійно завантажити Дію і згенерувати собі сертифікат. Тим, у кого такого документа нема, треба звертатися до сімейного лікаря по паперовий COVID-сертифікат», — пояснив Олександр, один із помічників команди пунктів «Дії».
До слова, у багатьох країнах світу, таких, як Німеччина, Франція, Італія, Іспанія роблять щеплення від коронавірусу підліткам 12-17 років. А у США дозволили вакцинувати дітей від 5 до 11 років.
Київ традиційно втримує лідерство у вакцинальній кампанії. За підрахунками Міністерства охорони здоров’я, загалом першу дозу вакцини проти COVID-19 отримало вже 57% населення столиці, повний курс щеплення — 45,7% киян.
vechirniy.kyiv.ua