Україна готує три Дорожні карти в межах вступу до ЄС: що передбачають ці документи і чому вони важливі
Опубліковано 11 лютого 2025 року о 14:00
фото
![](https://media-stg.kyivcity.gov.ua/kyivcity/uploads/public/67a/b48/3c3/thumb_421410_400_280_0_0_auto.jpeg)
![](IOS04126-1600x1067.jpeg)
У межах вступу до ЄС Україна продовжує активну роботу над трьома дорожніми картами у сферах верховенства права, реформи державного управління та функціонування демократичних інституцій.
Це стратегічні документи, які визначають ключові реформи та трансформації за відповідними сферами та розробка яких передбачена переговорною рамкою України з Європейським Союзом.
Розробки таких документів є звичною практикою на шляху до вступу в Євросоюз, такі ж документи готували й інші країни-кандидати. Під час переговорного процесу ЄС оцінюватиме готовність України до вступу зокрема за нормативними, інституційними та адміністративними критеріями.
Затвердження дорожніх карт у сфері верховенства права та реформи державного управління є умовою відкриття перемовин про членство в ЄС з Україною, а саме Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals). Дорожня карта з функціонування демократичних інституцій є важливим документом для забезпечення підтримки відкриття перемовин з Україною державами-членами ЄС.
За нинішньою методологією розширення ЄС вступні переговори розпочинаються з відкриття Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals), його також закривають останнім, – Кластер 1 є визначальним впродовж всього процесу переговорів про вступ.
Всі дорожні карти синхронізовано з міжнародними зобов’язаннями України та іншими стратегічними документами.
Далі – докладніше про кожну Дорожню карту.
Дорожня карта у сфері верховенства права
Документ визначає процес подальших трансформацій усіх напрямків за сферою верховенства права та виконання зобов’язань України в контексті євроінтеграції.
Затвердження дорожньої карти є умовою для відкриття Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals), що охоплює розділи 23 «Судова влада та основоположні права» і 24 «Юстиція, свобода та безпека». Прогрес у виконанні цієї дорожньої карти визначатиме динаміку переговорного процесу України.
Зокрема, документ передбачає такі ключові напрями реформ:
1. Судова система
-
Посилення судової системи та прокуратури;
-
Якість та ефективність правосуддя;
-
Незалежність та неупередженість судової системи та системи прокуратури;
-
Вдосконалення правничої освіти;
-
Навчання суддів та прокурорів;
-
Адвокатура, виконання судових рішень та альтернативне вирішення спорів.
2. Боротьба з корупцією
-
Стратегічні та інституційні основи антикорупційної політики;
-
Запобігання корупції;
-
Притягнення до відповідальності за корупцію;
-
Аудити діяльності спеціалізованих антикорупційних органів;
-
Антикорупційний мейнстрімінг.
3. Основоположні права
-
Права людини, дітей, людей з інвалідністю, національних меншин;
-
Право власності;
-
Протидія расизму та ксенофобії;
-
Принцип недискримінації;
-
Гендерна рівність та протидія і попередження гендерно зумовленого насильства;
-
Запобігання катувань та пенітенціарна система;
-
Свобода думки, совісті та релігії; свобода зібрань та об’єднань; свобода вираження поглядів та медіа;
-
Захист персональних даних;
-
Права громадян ЄС;
-
Процесуальні права осіб в кримінальному процесі.
4. Юстиція, свобода та безпека
-
Боротьба з організованою злочинністю;
-
Конфіскація, заморожування майна та фінансові санкції;
-
Співпраця правоохоронних органів, обмін інформацією;
-
Фінансові розслідування, боротьба з відмиванням грошей;
-
Судове співробітництво;
-
Кордони, міграція, притулок та візова політика;
-
Кібербезпека;
-
Боротьба з тероризмом.
Дорожня карта побудована за структурою наданою Європейською Комісією, у межах визначених розділів Українська сторона формулює свої стратегічні цілі та заходи.
Проєкт дорожньої карти розроблений за результатами понад 20 консультацій із залученням національних експертів, представників державних органів, громадянського суспільства та Європейської Комісії. Цей проєкт дорожньої карти наразі містить 474 заходи.
Національні консультації тривають, остаточна версія буде подана до фінального раунду консультацій з Європейською Комісією після врахування її рекомендацій.
Після ухвалення дорожня карта стане головним орієнтиром для моніторингу та оцінки впровадження реформ. Так, протягом усього переговорного процесу Європейська Комісія розглядатиме та контролюватиме прогрес виконання документу. Детальніше – у презентації проєкту дорожньої карти.
Дорожня карта реформи державного управління
Документ визначає ключові напрями реформ у сфері державного управління для побудови сильної державної служби майбутнього держави-члена ЄС, яка здатна ефективно користуватися всіма правами та обов’язками повноправного члена.
Затвердження дорожньої карти є умовою для відкриття Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals).
Зокрема, документ передбачає такі ключові напрями трансформацій:
-
Формування і координація політики;
-
Розбудова сильної державної служби та управління людськими ресурсами;
-
Організація, підзвітність, нагляд;
-
Надання якісних державних послуг та цифровізація;
-
Більш ефективне управління державними фінансами.
Дорожня карта також передбачає, серед іншого, розробку таких документів:
-
Стратегія реформування державного управління на 2026-2030 роки;
-
Стратегія реформування системи управління державними фінансами на 2026-2030 роки;
-
Національна програма адаптації законодавства України до права Європейського Союзу (acquis ЄС).
Проєкт дорожньої карти розроблений беручи до уваги пропозиції від центральних органів виконавчої влади, які відповідальні за напрями, експертів громадського сектору, а також за результатами 4 раундів консультацій із залученням широкого кола представників органів влади, народних депутатів України, представників громадських організацій, а також міжнародних експертів.
Національні консультації тривають, фіналізована версія Дорожньої карти буде остаточно узгоджена з Європейською Комісією після врахування її остаточних рекомендацій. Після ухвалення дорожня карта стане головним орієнтиром для моніторингу та оцінки впровадження реформ. Так, протягом усього переговорного процесу Європейська Комісія розглядатиме та контролюватиме прогрес виконання документу. Детальніше – у презентації проєкту дорожньої карти.
Дорожня карта з функціонування демократичних інституцій
Документ визначає ключові напрями реформ у сфері функціонування демократичних інституцій в Україні. Забезпечення ефективного функціонування сильних демократичних інститутів є рушійною силою на шляху до повноправного членства України в ЄС. Хоч ця дорожня карта не є обовʼязковою умовою відкриття першого переговорного кластера, однак її підготовка важлива для забезпечення підтримки відкриття перемовин з Україною державами-членами ЄС.
Проєкт дорожньої карти містить 4 тематичні блоки, в межах яких визначено 105 заходів. Зокрема, документ передбачає такі ключові напрями трансформацій:
-
Загальна рамка демократії;
-
Виборчий процес;
-
Функціонування парламентів у демократичній системі;
-
Роль громадянського суспільства.
Проєкт дорожньої карти розроблений беручи до уваги пропозиції від центральних органів виконавчої влади, які відповідальні за напрями, та за результатами 6 консультацій із залученням широкого кола представників органів влади, громадських організацій, а також національних і міжнародних експертів.
Національні консультації тривають, фіналізована версія Дорожньої карти буде подана до Європейської Комісії після врахування її остаточних рекомендацій. Після ухвалення Дорожня карта стане орієнтиром для моніторингу та оцінки впровадження реформ. Детальніше – у презентації проєкту дорожньої карти.
eu-ua.kmu.gov.ua