У громадському просторі Цегла представили експозицію пам’яті Романа Ткаченка
В останній день травня 2022 року, військовий загинув внаслідок ворожого ракетного обстрілу позицій українських військових на Харківщині.
У Пам’яткоохоронній ініціативі ГО «Цегла» триває програма «Місяць Романа Ткаченка», присвячена пам’яті полеглого військового та громадського активіста. Центральною частиною заходу є експозиція пам’яті, де представлені мистецькі роботи та предмети, пов’язані з життям та особистістю Романа.
Нещодавно у приміщенні громадського простору «Цегла» відбулася кураторська екскурсія експозицією. Команда програми розповіла історію полеглого героя: про його життя та громадську, активістську і військову діяльність.
«Його цілеспрямованість, впертість і відданість надихають — „щоб жити й творити“, як одного разу сказав Рома. Це нагадування для всіх нас, якою ціною. Любимо. Пам’ятаємо», — зазначають активісти.
Друзі та колеги Романа розповіли, що він надзвичайно любив та досліджував Київ: займався реставраціями мозаїк, громадськими ініціативами, екоактивізмом, урбанізмом, захистом пам’яток архітектури та заснував ОСББ у своєму будинку.
Також у 2021 році Роман долучився до відновлення знаменитих мозаїк Володимира Мельниченка та Ади Рибачук на Центральному автовокзалі.
«Роман був палким шанувальником монументального мистецтва. Саме тому, в нашій експозиції ми представляємо мозаїку в знак пам’яті про нього», — розповідають друзі загиблого.
За їхніми словами, в експозиції можна побачити мозаїчну квітку, зроблену Романом Ткаченком під час тематичного фестивалю у Чернігові. Також на одній зі стін розташовані твори, зроблені його друзями у знак пам’яті про нього. Серед них — роботи з графічного щоденника Інги Леві, мозаїка Тамари Тюрлюн та інші.
Окрема частинка експозиції розповідає про екоактивізм Романа Ткаченка.
«Рома виступав послідовним прихильником сортування сміття, свідомого перероблення відходів, озеленення вулиць… Він активно долучався до ініціативи „Україна без сміття“. Ця громадська організація спрямовує свою діяльність на поширення культури сортування побутових відходів в Україні», — зауважують куратори виставки.
Також в експозиції можна побачити особисті речі та світлини Романа, а також його помаранчеву кепку, що за словами його близьких та друзів найбільше асоціюється з його особистістю. Також відвідувачі мають змогу побачити книги, медаль, відеоповідомлення, фотографії, диплом, цегла та рештки декору з будинку Уткіна.
Значну чистину експонатів передала до «Цегли» його мама Світлана Ткаченко. Також, до виставки пам’яті долучилися друзі та знайомі полеглого захисника, які також передали для експозиції деякі з його особистих речей.
«Роман був палким патріотом, він неймовірно любив цей світ та прагнув змінити його на краще…», — згадують Романа знайомі з ЛГБТ-спільноти, до якої він належав.
Роман Ткаченко (29.07.2000-31.05.2022) — киянин, історик, урбаніст, громадський діяч, волонтер, військовий. Завжди вітався «Я, Роман Ткаченко, і я березняківець». Після закінчення школи №209 вступив на історико-філософський факультет Київського університету імені Бориса Грінченка.
У свій 21 рік хлопець виявив бажання йти на війну та боронити Україну від супостата. Втім, того тижня хлопець загинув внаслідок ворожого ракетного обстрілу по позиціях українських військових на Харківщині.
Експозиція доступна для відвідування, впродовж декількох місяців.
vechirniy.kyiv.ua