Тарифи, пенсії, лікарняні: що зміниться з 1 жовтня для киян
Підсумовуємо зміни, які чекають на мешканців столиці вже з початку наступного місяця.
З 1 жовтня на киян, як і на усіх українців, чекають чергові здорожчання. Зокрема, говорили, що зросте у ціні електроенергія. Але економні зможуть навіть заощадити й зберегти гроші. З позитивних змін — пенсіонерам обіцяють додаткові виплати, а також в Україні нарешті повинен запрацювати «електронний лікарняний».
Скільки коштуватиме 1 кВт\год електроенергії для населення
Тариф на послуги постачальника електроенергії у четвертому кварталі цього року зросте майже вдвічі — до 1238 грн за МВт-год.
Таке рішення Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила на засіданні 16 вересня. Відтак, з 1 жовтня тариф на послуги постачальника «останньої надії» становитиме 1238,17 грн МВт-год (без ПДВ). Натомість у третьому кварталі цей тариф становить 613,16 грн МВт-год.
Водночас економні мешканці зможуть платити менше. Домогосподарства, які витрачають не більше 250 кіловат-годин на місяць, платитимуть 1,44 грн за кіловат-годину, решта — за попереднім тарифом — 1,68 грн за кіловат-годину.
Кому доплатять до пенсії
В уряді вже доповіли, що за останні пів року для майже 9 млн пенсіонерів проіндексовано пенсії на 11%, а також впроваджені щомісячні доплати. Так, йдеться про додаткові 2000 грн для військових пенсіонерів та 2000-2500 грн для осіб з інвалідністю, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
Зауважимо, що не так давно проіндексували пенсії працюючим пенсіонерам, а з 1 жовтня цього року будуть запущені доплати в розмірі 400 грн для пенсіонерів, старших 75 років.
Урядовці обіцяють, що із жовтня наступного року доплати по 300 грн отримуватимуть пенсіонери старше 70 років. Водночас торік запровадили доплати по 500 грн пенсіонерам віком від 80 років.
Електронні листки непрацездатності: як це працює
Перехідний період впровадження електронних лікарняних листків непрацездатності у вересні продовжили до 1 жовтня. За цей час протоколи обміну даними, інформаційні реєстри та системи доопрацювали, і тепер електронні лікарняні формуватимуться на підставі медичних висновків чітко і без технічних помилок.
Відтак, з жовтня за е-лікарняним буде призначатися матеріальне забезпечення через п’ять днів після його закриття. Аби відстежувати це було легше, статус е-лікарняного у реєстрі листів автоматично зміниться на «готово до сплати». З цього дня роботодавець має упродовж не більш ніж 10 календарних днів призначити працівнику допомогу.
Проте у випадку вагітності та пологів, захворювання на ВІЛ або психічного розладу видаватимуть виключно паперові листки непрацездатності.
Що буде з тарифами на тепло
Влада Києва днями ще раз закликала державу швидко ухвалити рішення, щоби стримати зростання тарифів на тепло для населення.За словами заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, нинішній рік є складним для тепловиків та міста саме через ціну на газ, яка зросла у порівнянні з минулим роком. Влада столиці прагне залишити для киян тарифи на тепло на рівні минулого опалювального сезону. Проблема ця стосується не тільки столичних споживачів, а й всіх в Україні. Тому уряд спільно з органами місцевого самоврядування повинен розробити оптимальну модель компенсації різниці в тарифах.
Заступник голови КМДА повідомив, що нині Київ виконав відповідні обчислення обгрунтованих тарифів для забезпечення ефективного механізму компенсації. В них враховані актуальні витрати та вартість природного газу. Відповідно до норм законодавства, за результатами розгляду розрахункових документів «Київтеплоенерго», КМДА підготувало проєкт розпорядження щодо економічного обґрунтованих тарифів на теплову енергію та гарячу воду.
vechirniy.kyiv.ua