Сьогодні- Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва
Опубліковано 09 листопада 2023 року о 10:29
9 листопада в Україні святкують Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Ця дата була встановлена в березні 2000 року Указом Президента, втім 2013 року були внесені зміни і свято перенесли на 9 листопада.
Свято засноване, щоб вшанувати професіоналів і аматорів, які займаються мистецтвом, підтримують народні традиції, популяризують українську культуру. Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без української музики, співу, народної творчості та декоративно-прикладного мистецтва, живопису, театру, книги, хто веде величезну просвітницьку та патріотичну роботу.
У цей день вітаємо усіх, хто присвятив себе служінню мистецтву та збереженню та відродженню традицій, розвитку нових сучасних напрямів, формуванню творчого потенціалу та організації творчого простору. Ви звеличуєте рідну Україну, допомагаєте нашій молоді долучатися до витоків української культури. Адже українська пісня, мова, танець, музика, вироби декоративно-прикладного мистецтва є оберегами історичної пам’яті та втіленням національної ідеї, які зміцнюють нашу надію на Перемогу та світле майбутнє. Бажаємо вам здоров’я, невичерпного натхнення і оптимізму, творчої енергії та ентузіазму у пошуку та втілення в життя найприголомшливих ідей.
Миру та Перемоги!
Довідково
Українська культура, одна з небагатьох, яка змогла вистояти під могутнім натиском чужих агресивних впливів, зберегти свою самобутність, первозданну чистоту і незамуленість.
Прародителями української культури можна вважати культуру індоєвропейських предків слов’ян, слов’янські культурні джерела, культури Київської Русі – дохристиянську і християнську.
Без сумніву, культурний розвиток народів відбувається в процесі їх постійних взаємовідносин. Чим більше різних впливів акумулює в собі культура народу, тим більш культурним є цей народ.
Українська культура зайняла гідне місце в культурі світовій. Вона розвивалась у взаємовідносинах з культурами Заходу та Сходу, в системі Польсько-литовської держави, українофобському „лоні” царської Росії.
Наслідками цього стали, з одного боку, система освіти і вченість, побудовані на західних зразках, з іншого – приниження української мови як „простонародної” і, в той же час, становлення новоукраїнської літератури, написаної саме цією народною мовою.
І це потрібно розуміти не як парадокс історії, а як закономірність внутрішньої сили української культури, яка мала вагомий вплив на будівництво імперської культури, такі визначальні її напрямки, як література, живопис, наука і музика.
Українська культура проникнута також козацьким нескореним національним духом свободи і вольності.