Сьогодні, відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Чорнобильська катастрофа — техногенна, екологічно-гуманітарна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, розташованої на території Української РСР. Руйнування мало вибуховий характер,реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім.
10 листопада 2006 року Указом Президента України № 945/2006 «Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» була встановлена пам'ятна дата - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який щорічно відзначається 14 грудня.
30 листопада 1986 року було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.
У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь понад 650 тисяч людей з усього Радянського Союзу, з яких більше половини були жителями Української РСР.
У 1991 році на другому енергоблоці спалахнула пожежа, і в жовтні цього ж року реактор був повністю виведений з експлуатації. У грудні 1995 року був підписаний меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і урядами країн «великої сімки» і Комісією Європейського Союзу, згідно з яким почалася розробка програми повного закриття станції до 2000 року. 15 грудня 2000 року о 13 годині 17 хвилин Чорнобильська атомна електростанція остаточно припинила генерувати електроенергію.
Згідно з постановою Кабміну України від 29 березня 2000 року, був зупинений останній третій енергоблок ЧАЕС. Фактично третій енергоблок зупинили ще 6 грудня через проблеми в системі захисту, але 14 грудня його ще раз запустили на мінімальну потужність для офіційної церемонії зупинки, участь у якій взяв Президент України Л. Кучма, члени уряду та учасники міжнародних делегацій. На цей крок Україна пішла, насамперед, через наполегливі вимоги світових політиків і Оттавського меморандуму 1995 р., адже на той момент ресурс АЕС ще не був вичерпаний, і країна втратила біля 5% енергогенеруючих потужностей. Кількома роками раніше 30 листопада 1996 р. була припинена робота енергоблоку №1, а 15 березня 1999 р. - енергоблоку №2.
Згідно з указом Президента України від 25 вересня 2000 р. та постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2001 р., на базі Чорнобильської АЕС створене Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС», яке має зняти з експлуатації енергоблоки атомної станції.
29 листопада 2016 року був завершений процес переміщення арки, яка накриває четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції. 28 країн зібрала понад 1,417 млрд євро, а в будівництві взяли участь представники 40 країн. Будівництво почалося в 2012 році після масштабних підготовчих робіт на майданчику. Через великі розміри НБК його довелося будувати двома частинами, які було піднято й успішно з'єднано одну з одною в 2015 році. Усередині арки встановлено кран для майбутнього демонтажу конструкцій об'єкту "Укриття". Арка є найбільшою з будь-коли споруджених рухомих наземних конструкцій - завдовжки 165 метрів, заввишки 110 метрів і загальною вагою 36200 тонн.
Використано матеріали з сайтів uk.wikipedia.org та unian.ua