Процедура проставлення апостиля
Якщо Ви вирушаєте в іншу країну на постійне місце проживання, роботу або на навчання, Вам можуть знадобитися документи про освіту, або інший офіційний документ, який видається органами юстиції, судами, а також документи, що оформляються нотаріусами України і призначені для використання на території інших держав. Для того, щоб за кордоном Ваші документи були дійсними, вони мають пройти процедуру проставлення апостиля, якщо між нашими країнами немає угоди про скасування або спрощення процедури їх легалізації.
З 20.11.2015 року відділи державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ВДРАЦС) по всій території України уповноважені проставляти апостиль.
Апостиль свідчить про достовірність підпису особи, яка підписала документ, а також про справжність відбитку печатки або штампа, яким його скріпили.
Наказом Міністерства юстиції України від 18.12.2003 № 161/5 «Про розмір та порядок оплати послуг з проставляння апостиля» встановлено плату за надання послуг з проставлення апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав для громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства – 51 грн та для юридичних осіб – 85 грн.
Для проставлення апостиля фізичні особи та представники юридичних осіб подають до ВДРАЦС документ, який посвідчує особу, заяву, документи, на яких потрібно проставити апостиль, документ про внесення плати за проставлення апостиля або оригінал та копію документа, що підтверджує право на звільнення від сплати. Від сплати за надання послуг з проставлення апостиля звільняються інваліди 1-ої і 2-ої груп, інваліди Великої Вітчизняної війни, громадяни, які належать до першої категорії потерпілих унаслідок Чорнобильської катастрофи, та діти-сироти у разі проставляння апостиля на документах, що стосуються безпосередньо цих громадян.
Вся процедура проставлення або відмови у проставлені апостиля здійснюється у строк до 2 робочих днів. Також, строк може бути продовжено до 20 робочих днів у разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та штампа, а також здійснення перевірки документів у випадках відсутності відомостей про них у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та виникнення сумніву щодо їх достовірності.
Посадова особа органу ВДРАЦС візуалізує на папері апостиль, сформований за допомогою програмних засобів ведення Реєстру у формі документа з обов’язковим прикріпленням штампа та марки апостиля. Про отримання документів з проставленим апостилем, або про отримання повідомлення про відмову у проставленні апостиля, заявник проставляє власний підпис.
У разі відмови у проставленні апостиля плата за надання послуг не повертається.