Професійний супровід проєктів з енергомодернізації багатоповерхівок: нові можливості Програми «Енергодім» Фонду енергоефективності
Проєкти з термомодернізації багатоповерхівок супроводжуватимуть професійні проєктні менеджери, а держава повертатиме 70% вартості їхніх послуг.
Про це йшлося на спільній пресконференції, що відбулася 4 серпня в Міністерстві розвитку громад та територій України.
Учасниками заходу стали Василь Лозинський - перший заступник Міністра розвитку громад та територій України, Юлія Головатюк-Унгуряну - директорка Фонду енергоефективності та Юлія Жовтяк - заступниця директора Державного центру зайнятості.
Під час пресконференції відбулася церемонія підписання Меморандуму про співпрацю між ДУ «Фонд енергоефективності» та Державним центром зайнятості. Сторони домовилися про спільну роботу над розробкою та впровадженням навчального курсу, який планується проводити на базі навчальних закладів служби зайнятості для громадян, які зацікавлені отримати знання для професійного супроводу проєктів термомодернізації будинків.
«Програма «Енергодім» зазнала важливих змін, які збільшують рівень підтримки для наших клієнтів — ОСББ. Тепер співвласники можуть залучати до всіх (або деяких) етапів реалізації проєкту — фахівця, який надасть послуги з професійного супроводу проєкту енергомодернізації будинку. Фонд готовий відшкодовувати вартість таких послуг у розмірі 70%» — Юлія Головатюк-Унгуряну.
За її словами проєктні менеджери працюватимуть на ринкових умовах та допоможуть ОСББ у пошуку підрядників для виконання робіт з термомодернізації будинку, попередньо розрахують вартість робіт, допоможуть оформити необхідні документи для участі у Програмі «Енергодім» Фонду ЕЕ, супровідні документи та договори, проаналізують варіанти залучення кредиту та фінансові можливості ОСББ.
Василь Лозинський наголосив, що основним завданням створення й роботи Фонду енергоефективності був перехід до реалізації якісно нових проєктів термомодернізації.
За словами Лозинського, професійний супровід проєктів допоможе масштабувати практику термомодернізації багатоповерхівок та створить новий ринок робочих місць для великої кількості фахівців.
«Треба розуміти, що 2020 - це останній рік реалізації програми «теплих кредитів», які підтримують здійснення точкових заходів з енергоефективності в багатоповерхових будинках. Тому, вже зараз треба звертатися по допомогу та підтримку до Фонду енергоефективності, який має в рази більшу фінансову спроможність підтримувати з енергомодернізації будинків. А нова опція залучення фахівців з супроводу проєктів, і відшкодування вартості їхніх послуг, що затверджені в новій редакції Програми «Енергодім» Фонду, взагалі неабияк сприятимуть збільшенню рівня інтересу до участі в цій Програмі» — доповнює Василь Лозинський.
Він також зазначив, що масштабне впровадження енергоефективних практик в житловому секторі країни завжди було важливим завданням для забезпечення енергетичної незалежності України. Тому енергоефективні, ощадливі та комфортні будинки є одним із пріоритетів державної політики сьогодні. За словами першого заступника Міністра розвитку громад та територій, Мінрегіон продовжує роботу над розробкою підзаконних актів, що забезпечать масштабне впровадження енергоефективних практик в житловому секторі країни.
Щоб налагодити системний навчальний процес проєктних менеджерів, Фонд енергоефективності розпочинає партнерство з державною службою зайнятості для створення спеціального навчального курсу на базі центрів професійно-технічної освіти ДСЗ.
«Державна служба зайнятості та Фонд енергоефективності планують реалізацію спільного проєкту з підготовки фахівців, які будуть займатися супроводом проєктів енергомодернізації будинків. Навчання буде відбуватись на базі центрів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Сьогодні у структурі ДСЗ є 11 таких центрів. Це заклади освіти дорослих європейського взірця з потужною матеріально-технічною базою та висококваліфікованим кадровим забезпеченням. Вони завжди напоготові до нових викликів, що диктуються динамічними змінами на ринку праці.
Без сумніву, масштабна термомодернізація сприятиме створенню нової галузі – ринку послуг з управління та підвищення енергоефективності житла, та, відповідно, створенню робочих місць для людей по всій країні, розвитку малого та середнього бізнесу», – коментує Юлія Жовтяк.
Вже з 17 серпня розпочинає роботу онлайн-школа проєктних менеджерів. Фахівці Фонду, міжнародних профільних партнерських організацій та представники банків-партнерів будуть навчати всіх охочих з 17 до 28 серпня (перший набір). Оголошення про реєстрацію на Школу буде опубліковано на сайті Фонду та на офіційній фейсбук-сторінці.
Довідково:
Фонд енергоефективності надає підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) для впровадження енергоефективних заходів шляхом надання грантів та запровадження комплексних технічних рішень з урахуванням кращих європейських практик з енергомодернізації будівель.
Програма «Енергодім» передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості прийнятних заходів/робіт для пакету «Легкий» та 50% для пакету «Комплексний».
Передбачається досягнення середнього рівня економії споживання енергетичних ресурсів за сукупністю всіх проєктів, що фінансуються в рамках цієї Програми принаймні у 20 %.
Станом на 4 серпня 2020 року вартість поданих проєктів до цієї Програми перевищує 835 млн грн.
Програма «Енергодім» діє на всій території України, крім тимчасово окупованих територій.
Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та Уряду Німеччини.
Програма Фонду енергоефективності реалізується у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією – IFC, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН).
Державний центр зайнятості
https://www.dcz.gov.ua/