Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Особливості створення некомерційної організації: мінуси та плюси діяльності

Опубліковано 02 листопада 2017 року о 09:28

Справедливо буде стверджувати: демократизація суспільства є одним із причин реформування ринкових відносин. Так, поєднання високорозвиненою правової культури населення зі структурно оновленими правовими інститутами може стати запорукою побудови громадянського суспільства, незворотності побудови заснованого на ринковій економіці правової держави.

На зміну більшості політизованих громадських організацій прийшли добровільні об'єднання громадян, що являють собою безкорисливу асоціацію активних, які керуються принципами гуманізму і справедливості людей. В якості таких наприкінці 80-х початку 90-х років виникли некомерційні організації, покликані здійснювати правовий захист і правова просвіта широких верств населення. Історичну роль некомерційних організацій у становленні правової держави важко переоцінити.

Некомерційною організацією є організація, яка не має одержання прибутку як основної мети своєї діяльності. Проте, організацій все ж притаманні певні властивості:
- наявність юридичної особи
- неприбутковість
- теоретичний прибуток не є предметом розподілу між учасниками.

З особливостей поняття, випливає визначення основної діяльності неприбуткових організацій - діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення системи соціального самозабезпечення громадян та для інших цілей, передбачених статутними документами, укладеними на підставі норм відповідних законів про неприбуткові організації.
Так, однією з перших міжнародних неприбуткових урядових організацій була «Міжнародна Комісія Червоного Хреста» (англ. International Committee of the Red Cross), яку було засновано в 1863 році, це щодо екскурсу в історії.

Процес функціонування організацій некомерційного сектору дещо відрізняється від діяльності комерційних організацій. У порівнянні з останніми діяльність некомерційних організацій включає два рівні: основна і підприємницька діяльність.
Компаніям некомерційного типу дозволяється створювати матеріальну базу, що формується шляхом внесків, вкладів та добровільних пожертвувань.
У юридичній літературі виділяють основні види НКО:
- корпоративні
- унітарні
Різниця полягає у тому, що в першому варіанті засновники приямають безпосередню участь у діяльності та житті компанії.

Після теоретичного курсу введення, перейдемо до основної части – визначення основих недоліків та переваг обраного виду організації.
До плюсів НКО можна віднести наступні:
- попри заходів соціального, НКО можуть проводити комерційну діяльність з метою досягнення поставлених цілей
- у більшості випадків, НКО мають фактично рівні умови існування з комерційними організаціями , проте, користуються державними пільгами
- НКО можуть скористатися переходом на УСН
- звітність надається у спрощеному вигляді
- компанія не зобов’язана подавати звіти щодо зміни капіталу
- державні пільги, що надаються у вигляді коштів, не обкладаються податком
Попри переконливий перелік переваг, зареєстровані НКО також мають свої негативні сторони:
- реальна діяльність компанії не може виходити за рамки, прописані у внутрішніх документах
- реєстрація є досить складною процедурою, для кожного виду збирається окремий індивідуальний пакет документів
- заявник несе повну відповідальність за достовірність інформації щодо обраного шляху діяльності, при цьому, кожен пункт суворо перевіряється Мінюстом.

Варто також зауважити, кошти з державного бюджету надходять некомерційним організаціям на здійснення окремих проектів, програм, заходів.  У ряді випадків між некомерційними організаціями і державою встановлюються довгострокові контрактні угоди. Укладення таких контрактів відбувається на конкурсній основі.
Проте, поки кошти з державного бюджету надходять некомерційним організаціям стихійно і безсистемно. Їх отримання часто залежить від особистої домовленості керівників тієї чи іншої некомерційної організації з представниками органів державної влади. Така основа не завжди може бути міцною.

Незважаючи на ряд проблем у цій сфері, сьогодні некомерційні організації - це не тільки реальність, але й активна сила, яка є символом самодіяльності мас, надійною опорою держави на шляху демократизації суспільного життя. Одна з проблем, що гальмує ефективну роботу некомерційних організацій - технологічне недосконалість і неповнота бази правової інформації, якої некомерційні організації відчувають. Не можна оминути і таку проблему, як нестача фінансових коштів, що ускладнюють реалізацію багатьох, особливо масових правових ініціатив.

Та якщо ви все ж вирішили стати щасливим гравцем ринку на позиції керівника НКО, варто дотримуватись певних порад. Якщо цілі створення організації відповідають правилам некомерційної структури, бізнесмену буде вигідно сформувати НКО і користуватися пільгами, передбаченими державою. При утворенні некомерційної організації необхідно уважно підходити до розробки внутрішніх документів, аби уникнути непередбачуваних ситуацій, котрі мають місце, враховуючи складність правової системи в цілому.

 

vechirniykiev.com.ua


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux