Олена Клебанова проінформувала про роботу з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення
Сьогодні, на засіданні Колегії Оболонської РДА заслухали звіт про діяльність робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в Оболонському районі м.Києва за 2016 рік та планування роботи із визначення відповідних заходів у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати.
Доповідали з цього питання начальник управління праці та соціального захисту населення Олена Клебанова та директор районного центру зайнятості Семен Паніотов.
Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та розпорядження Кабміну від 02.03.2017 №359-р "Про затвердження плану заходів щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення" в березні 2016 р. створено робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в Оболонському районі м.Києва.
Згідно з Положенням Робоча група відповідно до покладених на неї завдань:
- проводить роботу зі збирання та моніторингу інформації про факти нелегальної виплати заробітної плати і зайнятості населення в районі;
- здійснює аналіз стану справ та причин виникнення проблем, пов’язаних з легальною виплатою заробітної плати і зайнятості населення.
У 2016 році проведено 6 засідань робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в Оболонському районі міста Києва, в рамках яких розглядалось питання легалізації виплати заробітної плати найманим працівникам з суб’єктами, які виплачують заробітну плату на рівні мінімальної або менше розміру мінімальної заробітної плати та менше розміру середньої заробітної плати по галузі.
На засіданнях Робочої групи заслухано 20 керівників підприємств. За словами керівників, основними причинами виплати низької заробітної плати є низький дохід від діяльності, підприємство є новоствореним або на ньому працюють сумісники. Проте близько 30 % підприємств після заслуховування підвищили заробітну плату.
У разі неявки підприємства на засідання Робочої групи або відмови від співпраці та ненадання інформації, матеріали щодо таких підприємств в обов’язковому порядку передаються до контролюючих органів з метою проведення перевірки суб'єктів господарювання стосовно порушення статті 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових).
За результатами діяльності Робочої групи у 2016 році в порядку здійснення нагляду за додержанням законодавства про працю на 54 підприємствах проведено аналіз (складено інформаційну довідку) щодо причин нарахування заробітної плати найманим працівникам нижче рівня мінімальної заробітної плати. Матеріали щодо недотримання законодавства про працю по 33 підприємствах передано до Головного управління Держпраці України у Київській області, по 41 підприємству до ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м.Києві, по 2 підприємствах до районного управління ГУ Нацполіції у м.Києві.
Відповідно до змін у законодавстві про працю мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Розмір мінімальної зарплати у місячному розмірі — 3200 грн., у погодинному розмірі 19,34 грн. - установлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (від 21.12.2016 № 1801-VIII).
Крім того, законом № 1774 внесено зміни до статей 17, 18 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до яких:
- органи місцевого самоврядування при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади;
- органи місцевого самоврядування з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади можуть виступати з ініціативою щодо перевірок, організовувати їх проведення, а при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
З огляду на викладене, з метою підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати управління праці та соціального захисту населення запропонувало включити до складу робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в Оболонському районі м.Києва:
- представника Оболонського РУ ГУ Національної поліції у м.Києві;
- здійснювати моніторинг стану підвищення розміру середньої заробітної плати на підприємствах (установах, організаціях) району, які заслуховувались на засіданнях міської та районної Робочої групи;
- надавати інформацію територіальним органам Держпраці, ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м.Києві та Оболонського РУ ГУ Національної поліції у м.Києві про факти зайнятості працівників без належного оформлення роботодавцями трудових відносин та виплати їм заробітної плати «в конвертах», отриманої за результатами розгляду письмових та інших звернень громадян.
- продовжувати проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання та населення щодо негативних економічних та соціальних наслідків нелегальних трудових відносин та виплати заробітної плати «в конвертах», дотримання трудового законодавства.
Семен Паніотов повідомив, що протягом року з питань легалізації зайнятості проводилась інформаційно-роз'яснювальна робота серед роботодавців та безробітних. Так, протягом року проведено 103 семінари для майже 300 роботодавців. На 2017 рік заплановано проведення 88 семінарів та 528 відвідувань підприємств району