Ми готуємось до важкої зими, але виконали необхідний комплекс робіт, — Петро Пантелеєв
Заступник голови КМДА розповів, коли у столиці увімкнуть опалення і від чого залежатиме температура у квартирах киян.
До початку опалювального сезону залишилося кілька тижнів. Більшість посадовців справедливо зауважує: через війну прийдешня зима буде найскладнішою з часів незалежності країни.
За даними Мінінфраструктури, станом на серпень через війну уражені понад три сотні об’єктів критичної інфраструктури у сфері теплопостачання, близько 20 — зруйновані вщент.
Але і на рівні держави, і на рівні міста запевняють, що опалювальний сезон розпочнеться вчасно і все традиційно залежатиме від погоди. Міська влада Києва залучала і продовжує залучати необхідні технічні й кадрові ресурси для стабільної та безпечної зими.
Журналістка «Вечірнього Києва» поспілкувалася про усі нюанси опалювального сезону із заступником голови КМДА Петром Пантелеєвим, який відповідає за цю сферу.
Петро Пантелеєв: триває перевірка електричного обладнання. Фото: КМДА
ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ ПРОЙШЛА В ПЛАНОВОМУ РЕЖИМІ
— Петре Олександровичу, настільки місто на сьогоднішній день готове до початку опалювального сезону?
— Київ продовжує у посиленому режимі готуватися до зими. Наше головне завдання — не звіти про виконання, а реальна робота, яка має бути проведена до початку опалювального сезону.
Це — і заміна труб тепломереж, і збільшення генерації енергії на ТЕЦ, і підготовка електрообладнання, починаючи з розподільчих підстанцій і закінчуючи електрощитовими в будинках.
Для більш ефективної підготовки Києва до опалювального сезону та його стабільного проходження, комунальне підприємство «Київтеплоенерго» збільшило кількість аварійних бригад у місті. Зараз аварійна служба підприємства налічує 1260 працівників. У середньому щоденно у Києві усувають 30-40 пошкоджень теплових мереж. Крім того, поки робота дозволяє, підприємство здійснює їх планову заміну.
Цієї осені ми отримали значну допомогу від Уряду Сполучених Штатів Америки: труби і трубопровідну арматуру вартістю 1,3 млн доларів, що дозволить відновити пошкоджені внаслідок ракетних ударів мережі.
Загальна довжина труб, наданих Урядом США через USAID Проєкт енергетичної безпеки, становить 11 кілометрів. Це — сталеві та полімерні трубопроводи, попередньо ізольовані, використання яких допоможе «Київтеплоенерго» зменшити технічні втрати і скоротити споживання газу.
Загалом цього року замінимо близько 50 кілометрів мереж. Це значно менше, ніж у минулі роки, але найбільш аварійні ділянки будуть відремонтовані або замінені.
Основна частина робіт вже повністю завершена. За моєю оцінкою, попри нинішні реалії — нестачу матеріалів, коштів та людей, постійні ризики, підготовка у Києві підготовка до зими пройшла задовільно. Ми маємо сили, ресурси й альтернативні плани реагування.
— На пленарному засіданні 8 вересня депутати Київради збільшили розміри статутних фондів КП «Київтеплоенерго» та районних керуючих компаній, що обслуговують житло. Настільки таке рішення сприятиме більш успішному проведенню опалювального сезону?
— Ухвалене рішення означає, що наші базові комунальні компанії, від яких залежить проходження опалювального сезону, матимуть додаткові фінансові ресурси. На ці кошти закуповують матеріали, техніку, накопичується стратегічний запас мазуту на зиму тощо.
Також таке рішення дозволить підприємствам мати кошти для оперативного вирішення позаштатних ситуацій, що можуть виникати під час проходження опалювального сезону.
КОЛИ У МІСТІ УВІМКНУТЬ ОПАЛЕННЯ ТА ЯК ТОПИТИМУТЬ
— Коли у Києві розпочнеться опалювальний сезон?
— Як і зазвичай, опалювальний сезон у Києві розпочинатиметься в залежності від погодних умов. Тобто тоді, коли середньодобова температура повітря протягом трьох діб буде нижчою за +8 градусів за Цельсієм і з урахуванням подальшого прогнозу.
Нинішнього року доцільно застосувати більш гнучкий підхід до початку опалювального сезону. Щоб, з одного боку — даремно не спалювати газ, коли надворі ще тепло, а з іншого — не затягувати критичного похолодання. Оскільки зволікання у холодну погоду із запуском опалення може призвести до техногенних наслідків. Я вже не кажу про комфорт і здоров’я людей, які для нас на першому місці.
Словом, все залежатиме від погодних умов, які стануть вирішальним фактором для початку опалювального сезону.
— Яка температура буде у квартирах киян?
— Згідно з нормативами, які діють сьогодні в Україні, температура у житлових приміщеннях, за умови утеплення, має бути не нижчою за 18 градусів за Цельсієм. Отож теплопостачальні підприємства працюватимуть таким чином, щоб досягнути вказаних показників.
— Чи залишаться на попередньому рівні тарифи на тепло для киян?
— Так. Уряд зафіксував ціну на газ для населення на рівня минулого року. Крім цього, столична влада ухвалила, у свою чергу, власні рішення для підтримки «Київтеплоенерго», як базової теплопостачальної компанії. Це з тим, щоб тарифи на тепло і гарячу воду для киян залишалися на рівні ще позаминулого року.
У місті збільшили кількість аварійних бригад. Фото: КМДАНА ВИПАДОК НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ
— У разі виникнення якоїсь надзвичайної ситуації на ТЕЦ, чи будуть альтернативні способи опалення?
— Ми працюємо над підготовкою енергосистем до роботи з підвищеним навантаженням. Зокрема, закінчується підготовка електричного обладнання. Адже воно має бути в надійному робочому стані, щоб на період усунення можливої аварії на ТЕЦ кияни могли обігрівати свої будинки електричними приладами.
Але, звертаюся до мешканців міста з проханням: застосовувати електричні обігрівачі помірно та лише у випадках надзвичайних ситуацій. Адже наші будинкові системи не передбачені, щоб будинки опалювалися виключно електроенергією. Це може призвести до короткого замикання, пожеж, відключення електропостачання та інших негативних наслідків.
Також на ТЕЦ створюється резерв оперативних запасів пального — мазуту, щоб можна було перейти на нього, коли бракуватиме газу.
У рамках гуманітарної допомоги та за кошти статутних фондів закуплені генератори, триває процес придбання мобільних пересувних котелень. Вони працюватимуть як резервні джерела обігріву будівель.
До мешканців ще велике прохання — виконати прості, але дієві заходи на рівні своєї квартири: утеплити вікна і балкони, заклеїти щілини тощо.
ВУЛИЧНІ ПУНКТИ ОБІГРІВУ
— Чи працюватимуть цього сезону пункти обігріву для бездомних?
— Звичайно. Пункти обігріву розміщуються у приміщеннях соціальних закладів, ЖЕКів.
Можливе цього року й розгортання наметових пунктів (якщо на вулиці температура повітря буде нижчою за -10 градусів), але вони працюватимуть під пильним наглядом рятувальних служб.
Петро Пантелеєв інспектує підготовку до опалювального сезону. Фото: КМДАПРО ПРОГРАМУ «70 НА 30»
— До війни у Києві активно впроваджувалися заходи програми «70 на 30» по утепленню будинків. Яка ситуація зараз?
— Нагадаю, програму «70/30» запустили у Києві в 2014 році. Вона дозволяє мешканцям житлових будинків, у яких створені ОСББ та ЖБК, зробити будинки більш енергоефективними, що своєю чергою впливає на вартість комунальних послуг. Програма передбачає співфінансування: 30% оплачують мешканці, а 70% — міський бюджет.
У межах програми встановлюють лічильники на опалення та гарячу воду, модернізують теплові пункти, роблять теплоізоляцію та капремонт дахів і підвалів, міняють вікна та двері в підʼїздах, утеплюють фасади, встановлюють енергоефективне освітлення тощо
Програма з початком війни була призупинена. Але місяць тому ми її поновили. Переглянувши кошторисну частину проєктів і врахувавши умови сьогодення, плануємо реалізувати близько 40 проєктів. Конкурс енергоефективних проєктів залишається в пріоритеті для міста, адже це можливість енергозбереження та економії.
— Які результати реалізації цієї програми за сім років?
— У межах програми термомодернізації реалізували вже 1200 енергоефективних проєктів. Водночас місто спрямувало на це понад 1,1 мільярда гривень, а мешканці будинків — 350 мільйонів гривень.
Економія в окремих будинках перевищувала 70% залежно від погодних умов. Це — суттєвий внесок в енергетичну безпеку міста, зокрема відчутне зменшення споживання газу.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»