Майстер-клас із виготовлення ляльок-мотанок від Тетяни Федорової в ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна
11 листопада 2014 року в приміщенні Центральної публічної районної бібліотеки імені О.С.Пушкіна відбулася захоплююча зустріч із майстром народної творчості України, лауреатом премії Данила Щербаківського Федоровою Тетяною Семенівною – талановитою майстринею, яка розповіла усім присутнім про витоки традиційного українського лялькарства та провела для усіх присутніх дітей, підлітків та дорослих незабутній й дуже цікавий майстер-клас із виготовлення тендітних та дуже затишних ляльок - мотанок.
Разом із нею, гостями бібліотеки стали учні школи №239, волонтери, які допомагають українській армії та відвідувачі, які разом із усіма взяли активну участь у заході.
На початку зустрічі Тетяна Семенівна розповіла про своє захоплення українським мистецтвом та історію традиційної української ляльки. Глядачам було запропоновано відеоальбом майстрині, завдяки якому усі змогли побачити її прекрасні лялькові твори, цілі композиції, що відображають українське народне життя: серед лялькових персонажів можна побачити яскравих козаків у ошатному одязі, хлопців, дівчат, дітей та жінок у традиційних костюмах різних регіонів України, персонажів художніх творів та навіть історичні постаті. Ляльки майстриня виконує у досить різних техніках – від складної вишуканої порцелянової ляльки до текстильних ляльок та найпростіших ляльок-мотанок. Є у Тетяни Семенівни й власні авторські технології, завдяки яким ляльки стають ще більш емоційними та виразними. У доробку Тетяни Семенівни понад 500 ляльок. Більшість із них зберігається у приватних колекціях в США, Канаді, Англії, Франції, Німеччині, Нідерландах, Іспанії, Ізраїлі, Італії, Ливані, Сінгапурі та ін.
Після такої цікавої розповіді кожен з присутніх зміг відчути себе лялькарем, адже Тетяна Семенівна провела чудовий майстер–клас з виготовлення ляльок–мотанок. Головною ідеєю таких ляльок є принцип - якомога виразніше, але завдяки найменшим засобам. Ляльки виготовляються із простих клаптиків тканини, перев’язуються нитками та стрічками. Гості виготовляли символічну пару ляльок – хлопчика-козака та дівчинку-козачку. Усім надзвичайно приємно було власними силами створити такі симпатичні, теплі та духовні обереги для передачі їх нашим мужнім захисникам України. Діти, до того ж, написали листівки з привітаннями та побажаннями для наших воїнів.
Захід відбувся у надзвичайно творчій та теплій атмосфері.
Сьогодні у суспільстві відбувається надзвичайне піднесення народного мистецтва - щиру та глибоку зацікавленість проявляють до традиційної народної творчості не лише малі, але й дорослі. Лялькарство завжди було чимось більшим за будь-який традиційний жанр народної творчості та залишається унікальним предметом досліджень, адже лялька гармонійно поєднує у собі високе мистецтво, різноманітні духовні ідеї та ужитковий предмет, який є маленькою проекцію на наш такий складний та безмежний світ. Лялька уособлює у собі надзвичайно багато. Витоки її можна вивести від прадавніх сакральних ритуальних предметів, у пізніші часи вона стала водночас символом домашнього затишку, захисницею та берегинею, теплим виявом батьківської любові та прикрасою оселі. Але у той же час вона була та залишається забавкою та розвагою для дітей та дорослих.
Лялька несе у собі наші уявлення про красу та духовність, завдяки її подібності до людини, вона передає найяскравіше та найкрасномовніше те, яким був побут, мода, стиль життя різних поколінь, яким було саме людство у різні часи.