Інформація щодо санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
Одним із пріоритетних напрямків в соціально-економічному розвитку України є забезпечення пільгових категорій громадян санаторно-курортним лікуванням.
Однією з таких категорій є громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З 2017 року Урядом запроваджено новий механізму надання послуг із санаторно-курортного лікування громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Він, зокрема, передбачає укладання трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням праці та соціального захисту населення, який дає змогу самостійно вибрати санаторно-курортний заклад для оздоровлення.
Оплата за надані послуги проводиться шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування.
Такий підхід дає змогу постраждалій особі вільно обирати санаторій чи заклад відпочинку та здійснювати доплату за надані додаткові послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми грошової компенсації. Так у минулому році 31 особа обрала санаторії, у яких вартість надання послуг перевищувала встановлений розмір грошової допомоги санаторно-курортним закладам.
З метою організації санаторно-курортного лікування громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2017 році та у зв’язку із прийняттям нового Порядку, управлінням праці та соціального захисту населення було проведено інформаційно-роз’яснювальна робота щодо забезпечення санаторно-курортними путівками громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи шляхом розміщення оголошення на інформаційних стендах в управлінні та на субвеб-сторінці Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації на єдиному веб-порталі Київської міської громади.
Так як громадяни віднесені до категорії 1, та діти з інвалідністю мають право вільного вибору закладу відповідного профілю у лютому місяці 2017 року їх було запрошено до управління для обрання санаторно-курортного закладу, в яких вони бажають оздоровитися. За результатами зібраної інформації на підставі заяв від постраждалих осіб, управлінням було надіслано листи щодо співпраці, укладання договорів та погодження графіків заїздів до 43 санаторно-курортних закладів.
Найбільш популярні курорти такі як: «Приазов’я», «Закарпаття», «Трусковець», «Миргород» і «Одеса».
В свою чергу санаторно-курортні заклади надали управлінню підтвердження про наявність у них ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики за відповідним профілем захворювання та надіслані листи щодо співпраці, гарантійні листи про прийняття на оздоровлення постраждалих осіб.
Завдяки цьому у 2017 році забезпечено путівками на санаторно-курортне лікування 301 постраждалу особу, з них 297 осіб віднесених до першої категорії та 4 потерпілі дитини з інвалідністю, та перераховано санаторно-курортним закладам 1 569 298,72 грн. грошової допомоги для компенсації вартості путівок за надані послуги із санаторно-курортного лікування, що становить 99,9 % використання виділених коштів.
У 2017 році відповідно до розподілу відкритих асигнувань за бюджетною програмою 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за напрямком – оплата санаторно-курортного лікування громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2017 році складає – 1 571 110 грн., що становило – 80% від потреби.
На 2018 рік за цим напрямком виділено всього 1 370 946 грн., що становить – 49 % від потреби.
Також у 2018 році збільшено розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 2018 року №31 розмір цієї допомоги на теперішній час становить:
- для осіб, віднесених до категорії 1 – 6 822 грн. за 18 днів,
- для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 20 685 грн. за 35 днів,
- для дітей, яким встановлена інвалідність, пов’язана з Чорнобильською катастрофою – 13 545 грн. за 18 днів.
У 2017 році розмір такої грошової допомоги становив:
- для осіб, віднесених до категорії 1 – 5 250 грн. за 18 днів,
- для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 17 390 грн. за 35 днів,
- для дітей, яким встановлена інвалідність, пов’язана з Чорнобильською катастрофою – 10 840 грн. за 18 днів.
У поточному році 388 постраждалих осіб потребують санаторно-курортного лікування.
У зв’язку з недофінансуванням та підвищенням розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам у 2018 році буде оздоровлено лише 190 постраждалих громадян з них: 185 осіб категорії 1, 1 особу із захворюванням нервової системи та 4-ох потерпілих дітей з інвалідністю.
Також цим Порядком передбачено ведення окремого обліку постраждалих громадян, які виявили бажання отримати грошову компенсацію замість путівки на санаторно-курортне лікування.
Із заявами щодо виплати грошової компенсації замість путівки на санаторно-курортне лікування до управління звернулося 52 особи.
Наказом Міністерства соціальної політики від 20.02.2018 № 257 встановлено середню вартість путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 481 грн. на 2018 рік.
На сьогоднішній день триває процес забезпечення постраждалих громадян послугами із санаторно-курортного лікування у 2018 році. Станом на 1 квітня 2018 року оздоровлено 4 особи постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи (у т.ч. 1 дитина з інвалідністю) та перераховано санаторно-курортним закладам 27288 грн. грошової допомоги для компенсації вартості путівок за надані послуги. Укладено 27 трьохсторонніх угод між санаторно-курортним закладом, особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та управлінням.
З 1 січня 2018 року управлінням утворено відділ забезпечення санаторно-курортними путівками пільгових категорій населення. Відділ за цим напрямком забезпечує безплатними санаторно-курортними путівками наступні пільгові категорії громадян: осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб з інвалідністю усіх категорій, ветеранів війни та праці. Такий же механізм надання послуг із санаторно-курортного лікування запроваджено з 2017 року до осіб з інвалідністю загального захворювання та з дитинства.
За інформацією управління праці та соціального захисту населення