Інформація щодо дотримання строків розгляду документів для призначення матеріального забезпечення для застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологах за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Основним документом, який регламентує порядок надання матеріального забезпечення застрахованим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», від 18.01.2001 року № 2240 (далі Закон №2240).
Відповідно до статті 50 Закону №2240 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам (працівникам підприємств, установ, організацій) призначаються та надаються за основним місцем роботи.
Рішення про призначення матеріального забезпечення приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється на підприємстві, установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації та застрахованих осіб.
Комісія із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення повністю або частково, розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Статтею 52 Закону №2240 встановлені строки розгляду документів, призначення та виплати матеріального забезпечення за загальнообов'язковим соціальним страхуванням.
Пункт перший статті 52 встановлює, що документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, по догляду за дитиною розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п'яти днів після винесення відповідного рішення.
На підставі рішення комісії із соціального страхування підприємства пропризначення матеріального забезпечення страхувальник - роботодавець нараховує суми матеріального забезпечення та звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства, для отримання коштів для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам.
Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти днів після надходження заяви - розрахунку.
Після надходження сум коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки:
допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах - унайближчий після отримання страхувальником (підприємством, установою, організацією) строк, установлений для виплати заробітної плати;
допомогу на поховання - не пізніше наступного робочого дня після отримання страхувальником коштів від Фонду .
Чітке дотримання комісією із соціального страхування строків розгляду документів для призначення матеріального забезпечення, своєчасне подання страхувальниками-роботодавцями заяв-розрахунків для отримання фінансування до робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, сприяє значному скороченню часу для отримання застрахованими особами допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах та інших видів допомог.
Святошинська міжрайонна виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності