Інформація про вакцини від COVID-19 в Україні (інфографіка)
Чому варто вакцинуватися
Вакцинація не гарантує, що ви не захворієте коронавірусом, але допоможе запобігти важкому перебігу хвороби та смерті.
За розрахунками ВООЗ, схвалені вакцини забезпечують також певний захист і від нових штамів вірусу, як от новий штам "Дельта".
Навіть якщо ви вже перехворіли на COVID-19, щеплення робити потрібно, твердять фахівці. Вакцини забезпечують надійніший захист.
AstraZeneca
Це розробка шведсько-британської компанії AstraZeneca та Оксфордського університету.
Вакцина є векторною. Тобто йдеться про давно відому технологію, коли у безпечний вірус - у цьому випадку це модифікований аденовірус - вмонтовують специфічний білок коронавірусу. Таким чином імунна система людини навчається розпізнавати хворобу та захищатися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.
Залежно від виробника торговельна марка вакцини може мати різні назви - вироблена в ЄС називається Vaxzevria, в Південній Кореї - AstraZeneca-SKBio, а в Індії - Covishield.
Повний курс вакцинації включає дві дози, які треба отримати з інтервалом у 4-12 тижнів.
Щепилися цією вакциною вже десятки мільйонів людей у всьому світі. Останні дослідження показують, що дві дози AstraZeneca захищають від важкої хвороби та госпіталізації з ефективністю 92% для штаму коронавірусу Дельта та 86% для штаму Альфа.
Крім того, вакцина на 80% зменшує ризик заразитися коронавірусом та майже у два рази зменшує ризик інфікувати інших, якщо все ж таки захворієте.
Відповідно до даних сайту МОЗ, ця вакцина схвалена ВООЗ, ЄС, Канадою, Індією та багатьма іншими країнами для екстреного використання. Застосовується для всіх людей, старше 18 років.
Водночас зверніть увагу, що окремі країни ЄС дозволяють в'їзд лише для вакцинованих препаратом з торговою маркою Vaxzevria.
CoronaVac - вакцина від ковіду, яку розробила китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech.
Вакцина виготовлена за технологією, якій вже понад 70 років. Йдеться про інактивовану вакцину, яка містить у своєму складі неактивний, "вбитий" вірус. За таким же принципом працює, зокрема, вакцина від поліомієліту.
Повний курс вакцинації передбачає введення двох доз з інтервалом в 14-28 днів.
Відповідно до останніх досліджень, вакцина захищає від зараження ковідом на 65,9%, а її ефективність у попередженні госпіталізації та смерті від ковіду перевищує 85%.
CoronaVac схвалена ВООЗ для екстреного використання, її застосовують у 40 країнах світу, наголошує український МОЗ. Водночас цю вакцину визнають не всі європейські країни, тож уважно перевіряйте умови в'їзду перед ймовірною мандрівкою.
Comirnaty від Pfizer
Американсько-німецька вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech розроблена інноваційним методом. Це мРНК вакцина, тобто вона створена на основі матричної рибонуклеїнової кислоти, яка імітує білок коронавірусу та навчає організм боротися зі справжнім вірусом.
"Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Незабаром після того, як клітини організму закінчать виконувати інструкції, вони руйнуються і позбавляються від мРНК. мРНК-вакцини не містять живого або інактивованого вірусу", - наголошують у МОЗ.
Саме цю вакцину МОЗ рекомендує передусім для вагітних та людей похилого віку.
Дослідження показують, що ефективність вакцини до "дикого" штаму вірусу, який вперше виявили у Вухані, складає 95%. Ефективність до штаму Альфа - 93,7%, до штаму Дельта - 88%.
ВООЗ дозволяє використовувати цю вакцину для людей від 12 років. Її застосовують у понад 100 країнах світу, в тому числі вона повністю схвалена в ЄС, США, Великій Британії та Канаді.
Moderna
Вакцина розроблена американським Національним інститутом алергії та інфекційних захворювань.
Moderna є так званою РНК (мРНК)-вакциною, тобто вакциною, яка несе частину генетичного коду вірусу й імунна система людини сама виробляє антигени.
Щеплення роблять двома дозами вакцини. В Україні під час першого щеплення рекомендують робити другий укол з інтервалом 28 днів. Але інтервал за необхідності можуть збільшити до 42 днів.
Людям кажуть після першої дози, що запросять для отримання другої.
Вироблення антитіл до вірусу у більшості людей відбувається непомітно. Але іноді після вакцинації можливий біль у місці щеплення або підвищення температури. Це нормально. Згодом у вас формується імунітет до цієї хвороби.
Moderna схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я, як і інші три вакцини, якими щеплюють українців - Comirnaty/Pfizer-BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech та AstraZeneca (Covishield, SKBio).
Україна отримала вакцину Moderna (кодова назва mRNA-1273 та торговельна назва Spikevax), 18 липня від уряду США у межах глобальної ініціативи COVAX.
moz.gov.ua
bbc.com