Інформація про організацію та проведення санітарно-протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання та поширення грипу та гострих респіраторних захворювань
З метою забезпечення ефективності заходів щодо профілактики та боротьби з грипом та гострими респіраторними інфекціями серед населення та на виконання статей 6, 11, 16 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" в закладах та установах району протягом року проводиться комплекс санітарно-протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню грипу та гострих респіраторних інфекцій.
Своєчасне виявлення, реєстрацію спорадичних випадків грипу та ГРІ за первинними діагнозами, або їх спалахів здійснюють установи та заклади охорони здоров’я Оболонського району.
Грип – гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи навіть пандемічним поширенням. Хвороба характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але грип за своїми наслідками є набагато небезпечним аніж інші ГРВІ. Тому перші ж ознаки ураження респіраторної системи вимагають особливої уваги через те, що потрібно виявити саме грип. Найчастішим ускладненням грипу є геморагічний набряк легень, набряк-набухання головного мозку, які можуть лише за декілька днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок грипу, часто погіршуючи перебіг фонових серцевих хвороб. Нерідкими ускладненнями є приєднання бактеріальної інфекції у вигляді бронхіту або пневмонії. За даними ВООЗ щорічно в світі від ускладнень грипу вмирає 650 тисяч людей.
За характеристикою ВООЗ визначений і зараз використовується термін - грипоподібне захворювання. Це тяжке гостре респіраторне захворювання, що виникло протягом попередніх 7 календарних днів із підвищенням температури тіла до 38°C і вище та кашлем.
Підтверджується випадок захворювання на грип лабораторними результатами одним із таких методів: полімеразною ланцюговою реакцією у режимі реального часу, виділенням вірусу в культурі клітин або курячому ембріоні, серологічним, імуноферментним, імунофлуоресцентним.
Моніторинг циркулюючих респіраторних вірусів здійснюється лабораторними центрами.
За даними Центру грипу та гострих респіраторних інфекцій ДЗ «УЦКМЗ МОЗ» в сезоні захворюваності на грип та ГРВІ 2016-2017 років в перші місяці були домінуючими віруси грипу типу А(H3N2)сезонний. Від загальної кількості визначених вірусів грипу типу А віруси грипу типу А(H3N2) сезонний становили 71,1%, що доводить вплив саме цього підтипу на захворюваність в сезон 2016-2017 років. Починаючи з 7 тижня 2017 року в циркуляції переважали віруси грипу типу В, що є типовим для закінчення сезону.
За існуючими даними станом на 48 тиждень інтенсивність епідемічного процесу грипу в усіх країнах Європейського регіону залишається на низькому рівні.
З початку передепідемічного сезону 2017-2018років по Україні при дослідженні зразків матеріалів, відібранихпротягом від хворих, стан здоров’я яких визначений, як грипоподібне захворювання (ГПЗ), та зразків, відібраних ухворих, стан здоров’я яких визначений, як тяжка гостра респіраторна інфекція (ТГРІ), позитивні знахідки були такими:
- грип виявлений в 10 випадках, у т. ч. грип А визначено в 9 випадках, грип В – в 1 випадку;
- інші респіраторні віруси виявлені в 716 випадках, у т. ч. вірус пара грипу складає 45,8%, аденовірус – 20,9% та РС-вірус – 33,2%.
В цілому по м. Києву при моніторинговому дослідженні зразків матеріалу від хворих на тяжкі гострі респіраторні інфекції та грипоподібне захворювання вірусологічною лабораторією ДУ "Київський МЛЦ МОЗ України" з початку епідемічного сезону з 40 по 49 тиждень імунофлуоресцентним методом досліджено 7 проб, із них у 2 випадках діагностовано парагрип та у 1 випадку РС- вірус.
В цілому по Україні в сезоні захворюваності на грип та ГРВІ 2016-2017 років перехворіло 6,2 млн. населення країни, з них 65,6% становили діти віком до 17 років. Показник захворюваності - 14616,2 на 100 тис. населення, що менше минулого епідсезону на 1,7%. Найвищий показник захворілих на грип та ГРВІ відмічався серед населення Київської області та міста Києва, де перехворіло відповідно 27,0% та 24,0% населення.
Епідемічна активність грипу проявилася з 47 тижня 2016 року з піком на 51 тижні та після 5 тижня 2017 року не перевищувала епідемічні пороги по всій території країни. Початок та кінець підвищеної реєстрації захворюваності на грип та ГРВІ незвичайно ранній в порівнянні з аналогічними періодами минулих сезонів. Подібна тенденція спостерігалася і в країнах Європейського регіону.
На сьогодні у м. Києві інтенсивність епідемічного процесу перебуває на рівні характерному для даного періоду року. За 49 тиждень епідсезону зареєстровано 19023 хворих на грип та ГРВІ (за 48 тиждень захворіло 18795), відмічено незначне зростання захворюваності у порівнянні з попереднім тижнем, на 1,2%. Показник захворюваності склав 650,2 (за 48 тиждень 642,4) та є нижчим епідемічного порогу на 30,2%.
Фахівцями ВП Оболонський МВ(ф)ЛД протягом року забезпечується моніторинг епідемічної ситуації, для чого налагоджена система заходів щодо щоденного збору та аналізу інформації стосовно захворювань з грипу та ГРІ, що надходить з 7 філій комунальних некомерційних підприємств «Центр первинної медико-санітарної допомоги» № 1 та № 2 Оболонського району.
Ця робота проводиться для оцінки стану і тенденцій розвитку епідемічного процесу та своєчасного впровадження необхідних санітарно-протиепідемічних заходів. В поточному році, як і в минулі роки, міжепідемічний період (тобто період часу, протягом якого захворюваність на грип та ГРІ знаходиться на неепідемічному рівні ) тривав з 21 по 39 тиждень року. З 40 тижня і станом на 50 тиждень (11-17.12.2017) в районі відмічається поступове сезонне зростання рівня захворюваності, без перевищення епідемічного рівня захворюваності. За останній 50 тиждень захворіло на ГРІ 1541 осіб, в т. ч. показник захворюваності нижче епідемічного рівня на 31,0%.
В загальній структурі інфекційних захворювань доля грипу та інших ГРІ завжди є найбільшою. Так, за 11 місяців 2017 року в Оболонському районі зареєстровано 50547 випадків інфекційних захворювань, серед них сума грипу та інших ГРІ склала 49770 випадків (в т.ч. грип - 151 випадків, зареєстрованих в січні-лютому п.р.), тобто 98,5%. В минулому році за аналогічний період відмічалось практично таке ж співвідношення (98,6%).
З початку передепідемічного періоду(з 40 тижня п.р.) по 50 тиждень(11-17.12.17) в районі зареєстровано 13423 випадків ГРІ, з них госпіталізовано 3 особи, це діти від 1 до 4 років (1вип.) та 5-9 років (2 вип.).
Досвід країн світу свідчить, що найбільш ефективним профілактичним захистом проти захворювання на грип залишається специфічна профілактика. Також вакцинація ефективно попереджує ускладнення, пов’язані з грипом, зменшує їх тяжкість та летальні випадки серед осіб груп ризику.
З метою мінімізації несприятливих наслідків захворювання та зменшення розповсюдження вірусу грипу щороку проводяться щеплення у вересні-листопаді в першу чергу серед осіб груп ризику. Використовується протигрипозна інактивована вакцина-імунобіологічний препарат, що застосовується з метою специфічної профілактики грипу та містить інактивовані віруси грипу А і В.
На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що циркулюватимуть у Північній півкулі в сезоні 2017-2018 років:
– A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 - подібний вірус;
– A/HongKong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус;
– вірус B/Brisbane/60/2008.
В поточному році в районі, як і в цілому по місту, вакцинація розпочалася на 41 тижні (09-15.10.2017), коли надійшла вакцина. Використовується вакцина ДжіСіФлю виробництва Корея та ваксігрип виробництва Франція. Щеплення проти грипу проводяться в кабінетах щеплень на базі медичних закладів: філія №2 та філія №3 центру первинної медико-санітарної допомоги № 1, ТОВ «Наш доктор», ПП «Клініка Медіком», МЦ «Добробут»Дитяча поліклініка», відділення педіатрії №3 МЦ№2 ТОВ «Ісіда»; медичні працівники КМДКЛ№1 та ТОВ «Пологовий будинок» Лелека».
Щеплення проводяться за власні кошти (переважно) та кошти підприємств. Крім того, за останній 50 тиждень лікувально-профілактичні заклади району отримали в рамках виконання програми «Здоров'я киян» за кошти місцевого бюджету протигрипозну вакцину «Ваксігрип», якою вже щеплені медичні працівники (входять до групи епідемічного ризику захворювання): ЦПМСД №1 – 103 особи, КМДКЛ №1 – 52 особи. В інших ЛПЗ проведення щеплень – на стадії завершення.
З початку цього щеплювального сезону станом на 15.12.217 у вказаних медичних закладах вакциновано 7525 осіб, в т. ч. за власні кошти 7174 осіб, за кошти підприємств-196, за кошти місцевого бюджету -155 осіб. Вакциной ДжіСіФлю щеплено 647 осіб, вакциной ваксігрип – 6878осіб. Серед вакцинованих діти віком до 17 років складають 1799 осіб, дорослі – 5726 осіб. Особи з груп ризику вакциновані в кількості 6830 осіб, в т. ч група медичного ризику склала 949 осіб, група епідемічного ризику 5881 особа. Випадків незвичайних подій після імунізації проти грипу в районі не зареєстровано.
Для порівняння з початку цього передепідемічного сезону в м. Києві загальна кількість вакцинованих склала за даними на минулий тиждень 21536 осіб, в Оболонському районі за цей же період було щеплено 7139 осіб. Таким чином, в Оболонському районі вакциновано майже третину (33%) від загальної кількості щеплених осіб по місту. Це свідчить про вагому роботу, яка проводиться медичними працівниками району щодо значення специфічної імунопрофілактики грипу.
Медичними працівниками району проводиться відповідна санітарно-освітня робота серед населення з питань профілактики грипу та ГРІ з використанням всіх різних форм і методів. Так, тільки з початку сезонного підйому захворюваності поточного року тільки фахівцями ВП Оболонський МВ(ф)ЛД прочитано 16 лекцій, проведено 45 бесід.
За інформацією Відокремленого підрозділу Оболонський міжрайонний відділ (філія) лабораторних досліджень ДУ «Київський міський лабораторний центр МОЗ України»