Депутати Київради підтримали низку важливих для подальшого розвитку столичної медицини рішень – Валентина Гінзбург
Вчора на сесії Київської міської ради депутати проголосували за низку важливих рішень, що дозволять поліпшити якість надання медичної допомоги містянам. За словами директорки Департаменту охорони здоров’я Валентини Гінзбург, завдяки підтримці депутатського корпусу у столиці ще ефективніше розвиватиметься напрям трансплантації та розширяться можливості надання висококваліфікованої допомоги пацієнтам із проблемами слуху та мовлення.
Валентина Гінзбург пояснила, що наразі в Києві існують заклади, що не можуть із тих чи інших причин продовжувати функціонувати у старому форматі. Натомість їх реорганізація дозволить не лише зберегти кадровий потенціал, а й привести функціонал у відповідність до сучасних потреб пацієнтів.
Так, КНП «Міський медичний центр проблем слуху та мовлення «Суваг», відповідно до Постанови Уряду вже з 1 квітня не зможе отримувати фінансування від Національної служби здоров’я України, тож функціонування установи стає можливим лише у складі багатопрофільної лікарні.
Разом із тим, Олександрівська клінічна лікарня м. Києва – потужний заклад, що має відповідну ліцензію на медичну практику, досвідчених фахівців та сучасне обладнання для надання висококваліфікованої допомоги пацієнтам із проблемами слуху та мовлення. Таким чином, приєднання «Суваг» до цієї лікарні дозволить першому не лише продовжувати амбулаторний прийом пацієнтів, а й здійснювати подальше дообстеження, стаціонарне та хірургічне лікування на базі Олександрівської лікарні.
«Як бачите, рішення щодо реорганізації поєднає можливості обох закладів та дозволить запропонувати замкнутий цикл надання спеціалізованої допомоги киянам із вадами слуху та мовлення: від амбулаторного прийому та лікування до госпіталізації та проведення оперативних втручань, зокрема зі встановлення кохлеарних імплантів», – підсумувала директорка Департаменту.
Ще одне рішення має стати поштовхом для нового витку розвитку такого актуального та перспективного напряму медицини як трансплантація. Наразі комунальна медицина столиці вже має свої переконливі успіхи у цій справі.
Так, у КНП «КМЦ нефрології та діалізу» успішно проводять трансплантації нирок (у 2021 році проведено 18 трансплантацій, у 2022 році – 28). На сьогодні це сучасна установа, що активно розвивається. У її будівлі проводять капітальні ремонти з урахуванням всіх вимог до такого класу закладів. Зокрема, частина приміщень переобладнається у блоки, виконані за технологіями «чистих» із притяжно-витяжною вентиляцією, створюється аферезний кабінет, оснащений сепаратором клітин крові, фотоферезний кабінет. Важливо, що в Центрі вже працює сучасне лабораторне обладнання, яке дозволяє проводити великий спектр досліджень. Наприклад, на визначення рівня імуносупресивних препаратів у пацієнтів після трансплантації солідних органів, анатомічних тканин, HLA-типування для реципієнтів та їх родичів, що є однією з вимог для проведення трансплантації. Окрім зазначеного, за результатами проведених упродовж 2022 воєнного року робіт, сьогодні має власні альтернативні джерела тепло-, електро-, водопостачання та обладнане укриття.
Із іншого боку у столиці функціонує ще один профільний комунальний заклад – КНП «Київський центр трансплантації кісткового мозку». Наразі існують реальні можливості щодо збільшення ефективності його роботи, а головне – забезпечення якісного, належно безпечного лікування тяжкохворим пацієнтам. Тому насамперед Центр трансплантації потребує приведення матеріально-технічної бази до норм і вимог, що висувають до установ такого типу.
«Наприклад, заклад не має «своєї» території. Він розташований на різних (зверніть на це увагу з погляду зручності пацієнта та логістики організації лікувального процесу!) поверхах приміщення, орендованого в Державної установи «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України». Приміщення, яке 20 років не бачило капітального ремонту. А зробити його за кошти міста, ми не маємо юридичної можливості. При цьому, не відповідають вимогам «чисті приміщення» – бокси. Немає частини необхідного лабораторного обладнання (обов’язкові для трансплантації аналізи роблять у приватних лабораторіях). Відсутнє сучасне обладнання для заморожування та зберігання клітин кісткового мозку тощо», розповіла Валентина Гінзбург.
Реорганізація автоматично зніме низку найгостріших питань. Що в результаті не просто збереже заклад, а й дозволить збільшити його лікувальні потужності. Важливо відзначити: реорганізація не закриває КНП «КЦТКМ», не призупиняє його роботу та не порушує прав пацієнтів і працівників. КНП «КЦТКМ» продовжить надавати спеціалізовану медичну допомогу як структурний підрозділ КНП «КМЦ нефрології та діалізу», проте в умовах, відповідних до сучасних вимог. Фізичний переїзд КНП «КЦТКМ» відбудеться після закінчення підготовки приміщень у КНП «КМЦ нефрології та діалізу».
Директорка Департаменту охорони здоров’я зазначила, що ці рішення щодо реорганізації КНП «Міський медичний центр проблем слуху та мовлення «Суваг» і КНП «Київський центр трансплантації кісткового мозку» згодом наочно продемонструють позитивні результати. Адже досвід впровадження подібних змін вже є, і він свідчить лише про очевидні покращення в роботи реорганізованих закладів.
«Наразі навіть перестає дивувати традиційний спротив співробітників медустанов, який піднімається, коли йдеться про реорганізацію. Та всі розмови, підбурювання хворих, залучання для дописів у соцмережах лідерів думок тощо – не більше, ніж маніпуляції людей, які не хочуть змін, бояться втратити свої керівні посади. І за цим приватним інтересом геть не бачать пацієнта. Тому я особливо вдячна депутатам, які поглиблено вивчили це питання. Дякую, що підійшли до голосування з позиції потреб хворих, яким необхідна якісна, безпечна, сучасна медична допомога. Завдяки підтримці депутатів саме таке лікування буде забезпечено киянам. Найголовніше у всіх медичних питаннях – пацієнт, його безпека і найефективніше використання сучасних можливостей для збереження його життя та здоров’я!» – наголосила Валентина Гінзбург.
КМДА