КМДА Київська міська державна адміністрація


23 травня 2017

Мистецька виставка «Ірина Свйонтек. Життя присвячене мистецтву»

18 травня – 17 червня 2017 року в Центрі Української Культури та Мистецтва (вул. Хорива, 19-В (1, 2, 3 поверхи) з нагоди 80-річчя дослідниці української автентичної вишивки Ірини Свйонтек триватиме виставка «Ірина Свйонтек. Життя присвячене мистецтву»

Проект «Ірина Свйонтек. Життя присвячене мистецтву» – це унікальна виставка авторських історичних фотографій типажів покутян, опілян, гуцулів та бойків в народних строях, зразки автентичної вишивки етнічних регіонів Прикарпаття і Карпат, що займає понад 500 м, на трьох виставкових поверхах, в історичному центрі м. Києва! Виставка такого масштабу відбудеться вперше в Україні.

Невтомна дослідницька праця Ірини Свйонтек щодо увіковічення феномену автентичної вишивки не має собі рівних на сьогоднішній день.

Ця витончена пані – легендарна постать в сучасному українському мистецтві та науці. Лікар-хірург за фахом, талановитий педагог-новатор, та понад усе – всесвітньо відома дослідниця автентичної вишивки. За її плечима – 47 років щоденної праці з вивчення та відтворення взірців вишиття, 7 унікальних мистецьких альбомів вишивки Карпат і Прикарпаття (2005, 2008, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016 рр.). Кожен із них – на вагу золота для сучасного майстра вишивки, колекціонера як в Україні, так і за кордоном!

Ірина Свйонтек – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, учасниця численних всеукраїнських та міжнародних конференцій, фестивалів, автор статей у фахових журналах «Народне мистецтво», «Народна творчість та етнографія». Народилась у Львові в україно-польській родині, мешкає в Івано-Франківську.

У 33 роки Ірина Свйонтек захопилась мистецтвом вишивки, що почала їздити в експедиції західноукраїнськими містами й селами. Фотоапарат усі ці роки – її вірний супутник. Було відзнято десятки тисяч безцінних світлин під час сільських храмових свят, ярмарків, фестивалів та весіль. Найкращі взірці вишивок перемальовувала та відшивала. Усі експедиційні матеріали систематизувала, описала.

Пані Ірина віднайшла та зберегла не лише безцінні взірці вишивки окремих сіл та міст західної України. Завдяки науковим дослідженням Ірини Свйонтек ми бачимо цілий пласт народної культури минулих десятиріч, в якому тісно переплелись звичаї й традиції, унікальні типажі Гуцульщини, Бойківщини, Опілля, Покуття в народних строях.

Організатори: Центр Української Культури та Мистецтва, ГО «Всеукраїнська академія автентики».При використанні матеріалів посилання на КМДА обов'язкове.