Головна  →  Адміністрація  →  Структура  →  Сектор екології  →  Екологічний стан Оболонського району міста Києва за 2013 рік

Екологічний стан Оболонського району міста Києва

за 2013 рік

    Оболонський район міста Києва є одним з найбільших промислових районів столиці України, де сконцентрований значний економічний потенціал, що спричиняє значне антропогенне навантаження на навколишнє природне середовище.

     На території Оболонського району знаходяться більше 73 великих промислових підприємств, що здійснюють виробничу діяльність у 9-ти галузях народного господарства: 5 підприємств металургії та оброблення металу; 12 підприємств хімічної промисловості; 27 підприємств галузі машинобудування; 6 підприємств з виробництва неметалевих виробів; 8 підприємств легкої промисловості; 4 підприємства харчової промисловості; 7 підприємств поліграфічної промисловості; 1 підприємство галузі виробництва деревини та виробів з дерева, 3 підприємства інших галузей.

Проте, оцінюючи стан навколишнього природного середовища в Оболонському районі на основі спостережень якості атмосферного повітря, стану поверхневих водоймищ та земель, можна констатувати, що погіршення екологічної ситуації не спостерігається.

Стан атмосферного повітря

          В Оболонському районі зберігається позитивна тенденція зменшення загальних викидів від стаціонарних джерел забруднення та поліпшення якості атмосферного повітря. Порівняно з 2012 роком,  викиди від стаціонарних джерел зменшилися більше ніж на 20 тонн.

Отже, як показує діаграма, в Оболонському районі міста Києва спостерігається стійка тенденція до зниження загальних викидів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення.

На виконання вимог природоохоронного законодавства, підприємствами Оболонського району на  2013 рік  було заплановано ряд заходів на загальну суму  біля  5 млн. грн.  для  реконструкції діючого обладнання та  впровадження маловідходних технологій, спрямованих на зменшення антропогенного навантаження на навколишнє середовище, які  проводилися за власні кошти підприємств.

Стан атмосферного повітря  залежить насамперед від обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та пересувними джерелами. Викиди від пересувних джерел дещо збільшуються,  що ставить цю проблему  на одне з головних місць серед екологічних проблем району.     

      На сьогоднішній день автомобільний транспорт в районі, як і в місті в цілому, є основним забруднювачем атмосферного повітря. Обсяг викидів від автотранспорту становить  до 85% від загальнорайонних.

            За останні роки кількість автотранспортних засобів зросла майже в 5 разів. Причинами зростання викидів від автомобільного транспорту є: збільшення кількості   автомобільного парку, незадовільна якість палива, відставання темпів розвитку вулично-шляхової мережі, труднощі обліку великої кількості автотранспорту, недостатньо розвинута законодавча та юридична база для ефективного управління автотранспортом як об’єктом, що шкідливо впливає на навколишнє середовище.

Стан водних ресурсів

Водні об’єкти на території  Оболонського району займають 1091 га, що складає 10% від загальної площі. 

На території району  знаходиться 21 водний об’єкт,  в тому числі: р. Дніпро з затоками – Волковата, Собаче гирло, Наталка, Верблюд; р.Сирець; 1 струмок; 1 канал; 13 водойм.

Більшість внутрішніх водойм району використовуються в рекреаційних цілях – купання, рибальство, крім того води р. Дніпро, а також артезіанська вода, використовуються для водопостачання на питні, господарські та промислові потреби міста. Зонами відпочинку є затоки р. Дніпро «Собаче гирло» та «Верблюд»; озера «Центральне»,  «Редьчине»,  «Вербне»; озера Пущі-Водиці.

         Всі внутрішні водоймища складають одну водну систему, яка безпосередньо зв’язана з басейном р. Дніпро, який є постачальником питної води для м. Києва та інших регіонів.

         Отже, на сьогодні Оболонський район м. Києва має значні  рекреаційні та резервні  території  для  забезпечення відпочинку населення як  району, так і міста в цілому.

Стан зеленого господарства

У межах району зелені насадження займають площу 2054,24 га, що складає  19 % від загальної.

Площа парків культури і відпочинку  в межах Оболонського району складає 213,65 га,  скверів – 1673,15 га.

Крім того, в північній частині району знаходяться  лісові масиви, які є Державним лісовим фондом України. Лісові насадження найбільш ефективно підтримують природний стан біосфери, сприяючи біологічному очищенню повітря і води.

В Оболонському районі постійно проводиться робота з утримання в належному стані  парків, скверів, бульварів, вулиць і т. д. з озеленення, догляду, охороні та захисту зелених насаджень. Постійно проводиться збирання та вивезення опалого листя, кронування та побілка дерев, знімаються сухостійні та аварійні дерева, обрізання гілок, вражених омелою.

Водночас значні території потребують додаткових насаджень, особливо вздовж автотрас, вулиць з інтенсивним рухом транспорту, у дворах будинків.

Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією постійно вживаються  заходи, спрямовані на збереження довкілля та озеленення території, зокрема в районі розроблено проект програми створення екологічних зон.

Метою даного проекту є поліпшення екологічного становища в районі зокрема, та в місті в цілому; мінімізація впливу розбудови міста на його екосистему; збереження зелених насаджень, унікальної екосистеми Києва, що спрямоване на оздоровлення природного середовища та створення сприятливих умов для життя мешканців. Даний проект, започаткований саме в Оболонському районі, набуває поступового поширення в інших районах міста Києва.

         Створення екологічних зон супроводжується висадкою дерев, кущів, квітів та інших зелених насаджень. Адже правильне розташування і якісний догляд у поєднанні з ефективною ландшафтною організацією території, зелені насадження обумовлюють екологічне становище населених місць, оскільки в основному від них залежить мікроклімат і природне очищення повітря, води і ґрунту. Це є особливо актуальним на щільно заселених територіях, а також місцях завантажених автотранспортом. На даний час в Оболонському районі м. Києва вже створено 354 екозони. 

Крім того, Комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Оболонського району міста Києва також постійно проводяться роботи з озеленення території району. Так протягом 2013 року на підпорядкованих територіях підприємством було висаджено 1067 дерев, 5082 кущів, 1 000 069  квітів та відновлено газонів загальною площею 12,05 га.   

На території Оболонського району м. Києва знаходяться наступні об’єкти природо-заповідного фонду:

         - заказник державного значення „Пуща - Водицький лісопарк”, загальною площею 350 га (статус Заказника державного значення наданий Колегією Державного комітету Української ССР від 26.07. 1972 р., № 22);

- ландшафтний заказник місцевого значення „Пуща –Водиця”, загальною площею  563 га., (статус заказника місцевого значення  надано рішенням Київради від 24.10. 2002 р. № 96/256);

- Межигірсько -  Пуща – Водицький  лісовий заказник місцевого значення, загальною площею 1987 га (статус заказника місцевого значення наданий рішенням сесії Київради від 27.10. 2005 р. № 255/3716);

- Іхтіолого - ботанічний заказник  місцевого значення  „Озеро „Вербне” – загальна площа 31 га (статус  заказника місцевого значення надано рішенням Київради від 17.02. 1994 р., № 14);

- Лісовий заказник місцевого значення «Межигірське» (статус надано рішенням виконкомів міської і обласної рад від 10.04.1978р. №522/173);

- Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення – віковий дуб «Бай-Бай» (Статус надано розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 10.07.1997р.№1628);

- Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення – колекція лісовода Вінтера (Статус надано розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 10.07.1997р.№1628);

- Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Царський дуб» (Статус надано рішенням Київради від 01.12.2011р. №730/6966);

- Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Куренівські тополі» (Статус надано рішенням Київради від 21.02.2013р. №15/9072).

Побутові відходи, система роздільного збору відходів

Кількість твердих побутових відходів постійно збільшується, а склад їх змінюється, що пов’язано із застосуванням нових пакувальних матеріалів, як зарубіжного так і вітчизняного виробництва.

Відповідно до чинного законодавства комунальними підприємствами по утриманню житлового фонду району укладено угоди на вивіз твердих побутових відходів (в т.ч. роздільно зібраних) з виконавцем послуг по вивезенню відходів в місті Києві –  КП «Київкомунсервіс». Впровадження роздільного збору відходів відбувається шляхом встановлення виконавцем послуг відповідних контейнерів. Одночасно, з метою зменшення негативного впливу побутових відходів на навколишнє природне середовище, зменшення об’ємів вивезення їх на полігони, житлово-комунальними підприємствами укладено договори з ДП «Укрекоресурси» на збирання відходів як вторинної сировини. На сьогодні на прибудинкових територіях встановлено спеціалізовані контейнери вищезазначених підприємств ємністю 1,1 та 3,5 куб.м. в кількості 573 одиниці. У 2013 році об’єм роздільно зібраних побутових відходів, вивезених з прибудинкових територій житлових будинків комунальної власності, становить 20,5 тис.м3.

За 2013 рік підприємствами-перевізниками, які працюють в районі з вивозу побутового сміття та великогабаритних відходів (ВАТ «Київспецтранс», ТОВ «Володар Роз») вивезено  349,8 тис.м3 твердих побутових відходів та 28,2  тис.м3 великогабаритних відходів.

Отже, аналіз загального екологічного стану Оболонського району м. Києва вказує на те, що екологічна ситуація в Оболонському районі м. Києва є керованою та стабільною.

Сектор екології

Версiя для друку